We wszystkich krajach UE od 1 sierpnia obowiązuje jednolita zasada poszanowania tożsamości kulturowej, religijnej i językowej dziecka, które trafi do rodziny zastępczej.
To efekt naszych starań prowadzonych na forum UE – chwali się polskie Ministerstwo Sprawiedliwości. – Przyjęcie rozporządzenia, które reguluje transgraniczną współpracę w sprawach rodzinnych i małżeńskich, zwiększa ochronę dzieci i gwarancje zawarte w konwencji ONZ o prawach dziecka.
Zmienione rozporządzenie zobowiązuje państwa UE, by zachowywały prawa dziecka do tożsamości kulturowej, religijnej i językowej w postępowaniach o ustanowienie pieczy zastępczej. Dzieci mają trafiać do rodzin z podobnego kręgu kulturowego, najlepiej do krewnych z kraju swego pochodzenia.
Czytaj więcej
We wszystkich krajach Unii Europejskiej obowiązywać będzie jednolita zasada poszanowania tożsamości kulturowej, religijnej i językowej dziecka, gdy trafia ono do rodziny zastępczej - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.
Dotąd ta zasada nie była respektowana. Zdarzały się przypadki oddawania dzieci, których rodzice są chrześcijanami, do rodzin muzułmańskich. Teraz, gdy polskie dziecko przebywające w innym kraju UE miałoby trafić do pieczy zastępczej, władze tego państwa muszą najpierw zwrócić się do polskiego konsula, a ten do Ministerstwa Sprawiedliwości.