Większy nadzór samorządów nad rodzinami zastępczymi i ich obowiązki wobec dzieci w zakładach opiekuńczo-leczniczych przewiduje nowela ustawy o wspieraniu rodziny w systemie pieczy zastępczej. Przepisy dziś wchodzą w życie.
Nowością jest obowiązek badań psychologicznych. Kandydaci muszą dostarczyć do starostwa opinię od psychologa, że mają predyspozycje i motywację do bycia rodzicem zastępczym. Tak jak teraz powinni mieć zaświadczenie od lekarza rodzinnego o dobrym stanie zdrowia. Nowela łagodzi niektóre obostrzenia. Rodzicami zastępczymi będą mogły zostać osoby skazane za umyślne przestępstwo skarbowe.
Asystenci rodzin zatrudniani przez gminy mają mieć pod opieką już nie 20, ale 15 nieradzących sobie rodzin. To prawdopodobnie oznacza, że gminy będą musiały zatrudnić więcej asystentów.
Powiatom dochodzą obowiązki związane z leczeniem dzieci. Jeśli sąd orzeknie, że malucha trzeba umieścić w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub rehabilitacji leczniczej, to koszt jego kuracji pokryje powiat, w którym dziecko się urodziło. Nowe przepisy stanowią też, że jeśli tego powiatu nie da się ustalić, zapłaci powiat z sądem rodzinnym kierującym dziecko do placówki medycznej.
Do tej pory z finansowaniem leczenia dzieci pozbawionych opieki rodziców był problem. Łożyć na nie powinna rodzina zastępcza. Bywało jednak, że sąd kierował dziecko do zakładu leczniczego. Nie było więc komu zapłacić za leczenie.