Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 17.11.2016 10:33 Publikacja: 17.11.2016 06:36
Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek
Niższe instancje oddaliły pozew o ochronę przed nieuczciwą konkurencją, w którym jest też żądanie od wydawcy tygodnika spółki Fratria przeprosin i zapłaty 50 tys. zł na cel charytatywny. Sąd Najwyższy stwierdził wady w tym werdykcie i nakazał Sądowi Apelacyjnemu powtórzenie procesu.
Wydawca „Rzeczpospolitej" swoje wyłączne prawo do wyrażenia „w sieci" (i kilku z tym słowem) wywodzi z faktu, że jako pierwszy zaczął je wykorzystywać do określenia subdomeny do strony internetowej rp.pl, funkcjonującej od 2011 r. jako nowa forma komunikacji z czytelnikami. W 2012 r. zgłosił ją do Urzędu Patentowego do ochrony. Fratria też zarejestrowała tytuł „w Sieci" dla tygodnika, a potem domenę „gazetawsieci.pl". I chociaż jest bezsporne, co potwierdził Sąd Okręgowy i Apelacyjny w Warszawie, że Gremi (wcześniej Presspublica) pierwsza używała określenia „w sieci", to ich zdaniem nie ma ryzyka pomyłki co do produktu i wydawcy. Powszechnie bowiem wiadomo, że nowy tygodnik stworzyli dziennikarze, którzy odeszli bądź zostali zwolnieni z „Rz" po publikacji Cezarego Gmyza „Trotyl na wraku tupolewa" w październiku 2012 r. Nie należy też porównywać tylko słów, ale całe winiety. W tej u Gremi wybija się określenie „Opinii", a całość ma elegancką grafikę. Grafika tygodnika „wSieci" jest prosta. Z powodu „braku znaczącego ryzyka konfuzji" nie ma więc podstaw do wydania zakazu.
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Sędzia Sądu Najwyższego odmawia orzekania w nowej Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. Sprawa trafiła do I prezes SN Małgorzaty Manowskiej, która oceni czy jego zachowanie może naruszać dyscyplinę pracy.
Firma przedsiębiorcy powinna odróżniać się od firmy innego podmiotu. Naruszenie prawa do firmy osoby trzeciej wiąże się z poważnymi konsekwencjami, zarówno dla sprawcy, jak i dla poszkodowanego, który może dochodzić swoich praw na różnych płaszczyznach.
W idealnym świecie PKW powinna podporządkować się decyzji SN i wydać nową uchwałę o przyjęciu sprawozdania komitetu wyborczego PiS oraz odblokować środki, którymi dysponuje minister finansów. Jednak w logice wadliwości KRS jest inaczej. Decyzję podjęli ludzie zależni od polityków i w ich interesie.
Rozsyłając znalezione w internecie gotowe życzenia świąteczne (w formie rymowanek, grafik, zdjęć itp.) możemy złamać prawo autorskie. Na co trzeba uważać i w jakich sytuacjach ryzyko jest największe?
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Sąd Najwyższy uchylił w środę sierpniową uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej, która odrzuciła sprawozdanie komitetu wyborczego PiS z ostatnich wyborów parlamentarnych.
Sąd Najwyższy nie uwzględnił wniosku Państwowej Komisji Wyborczej o wyłączenie sędziów mających rozpoznać skargę na odrzucenie przez PKW sprawozdania komitetu wyborczego PiS z wyborów parlamentarnych 2023 r. Decyzja w sprawie samej skargi ma zapaść jeszcze w środę po południu.
Zaadresowanie pozwu na firmę przedsiębiorstwa, np. „Zakład kamieniarski X.Y.”, a nie na nazwisko lub nazwę przedsiębiorcy, jest wadliwe i skutkuje odrzuceniem pozwu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas