[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1C6CF42E011E3BE222D9F55A5E7027B4?id=71966]Prawo prasowe [/link](art. 7) przez prasę rozumie publikacje periodyczne opatrzone stałym tytułem, numerem bieżącym i datą. W szczególności są to: dzienniki i czasopisma, serwisy agencyjne, stałe przekazy teleksowe, biuletyny, programy radiowe i telewizyjne oraz kroniki filmowe. Prasą są także wszelkie istniejące i powstające w wyniku postępu technicznego środki masowego przekazu.
[srodtytul]Rejestr internetowej prasy[/srodtytul]
Jednym z obowiązków prasy jest rejestracja tytułu w rejestrach dzienników i czasopism prowadzonych przez wyznaczone wydziały cywilne sądów okręgowych (procedura rejestracyjna w ramce). Za wydawanie dziennika lub czasopisma bez rejestracji albo zawieszonego grozi grzywna bądź kara ograniczenia wolności (art. 45 prawa prasowego).
Z tymi rygorami spotkał się Leszek Szymczak, który w latach 1991 – 1993 wydawał papierową „Gazetę Bytowską”, a następnie po kilkuletniej przerwie (wtedy wygasła rejestracja) prowadził ją jako portal internetowy [link=http://gby.pl/?no_cookies=1]www.gazetabytowska.pl[/link]. Jak powiedział „Rz”, poruszała ona niewygodne dla niektórych lokalne sprawy policji, prokuratury, zajął się więc nią miejscowy prokurator.
Tak czy inaczej, słupski Sąd Rejonowy uznał go za winnego złamania prawa prasowego (warunkowe umorzenie), a sąd okręgowy utrzymał wyrok.