Nie będzie to już przestępstwo, lecz tylko wykroczenie.
Złagodzenie tych rygorów to od lata nagłaśniany nie tylko przez media problem, aktualny zwłaszcza w dobie Internetu i subtelnych granic między „prywatną" stroną www a czasopismem.
Nowelizację wymusił wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 14 grudnia 2011 r. (SK 42/09) stwierdzający, że art. 45 prawa prasowego, który przewidywał rygory karne za braki w rejestrowaniu pisma, jest niekonstytucyjny. Były one w ocenie TK nadmiernie surowe, nieproporcjonalne do chronionego dobra (porządku na rynku tytułów prasowych). Zwłaszcza że skazanie miało daleko idące konsekwencje, np. zakaz pełnienia funkcji redaktora naczelnego, ale także utratę mandatu radnego (ten skutek po zmianie prawa wyborczego już odpadł). Teraz niedopełnienie rejestracji nie będzie już przestępstwem, ale wykroczeniem, za które grozi grzywna do 5 tys. zł.
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz Izba Wydawców Prasy postulują od dawna całkowitą rezygnację z rygorów karnych w prawie prasowym, ale ani Senat, autor nowelizacji, ani Sejm nie zdecydowały się na to, uznając, że bez tych rygorów procedura rejestracyjna stanęłaby pod znakiem zapytania.
Trybunał natomiast, sygnalizując, że prawo prasowe (jeszcze z 1984 r., choć zmieniane) nie jest dostosowane do współczesności, nie wykluczył zabezpieczenia obowiązku rejestracji jakąś sankcją.