Dogłębnej reformy kodeksu pracy nie będzie

Rząd znosi Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy. Nic nie wskazuje, że zostanie powołana nowa, mimo że czeka nas wiele wyzwań w regulacjach z tej materii.

Publikacja: 22.04.2024 04:30

Dogłębnej reformy kodeksu pracy nie będzie

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski

Likwidację komisji przewidują założenia do projektu rozporządzenia Rady Ministrów.

– Odbieram ten krok tak, że najpewniej nie czeka nas w tej kadencji reforma całego kodeksu pracy, a rząd będzie dążył najwyżej do zmian, które mają zostać zaimplementowane fragmentarycznie – mówi Oskar Sobolewski z HRK Payroll Consulting.

Czytaj więcej

Rząd chce sięgnąć po pomoc wybitnych prawników. Chodzi o trzy duże reformy

Sporo wyzwań

Bartosz Sowier, główny legislator Pracodawców RP, przyznaje, że wyzwań w zakresie prawa pracy jest wiele.

– Chociażby konieczność zmiany regulacji w zakresie form czynności przewidzianych dla składanych przez pracownika oświadczeń woli, zgód czy wniosków związanych ze stosunkiem pracy. Nie przystają one do postępu technologicznego, który osiągnęliśmy jako społeczeństwo. Dodatkowo w wielu przypadkach użyta w kodeksie pracy terminologia jest zbyt różnorodna i budzi wątpliwości interpretacyjne, dlatego należy ją ujednolicić – mówi ekspert.

Wioletta Żukowska-Czaplicka z Federacji Przedsiębiorców Polskich zwraca uwagę na jeszcze inne kwestie.

– Zaraz w ramach Rady Dialogu Społecznego będziemy się zajmować ustawą dotyczącą układów zbiorowych. Niedługo ustawodawca będzie musiał zacząć myśleć też nad wdrożeniem dyrektywy dotyczącej jasnych i przejrzystych wynagrodzeń, a także regulacji pracy platformowej. W wykazie zostały też opublikowane założenia reformy rynku pracy. Nie wszystkie te regulacje będą miały swoje odzwierciedlenie w zmianach w k.p., ale część na pewno tak – mówi.

Czytaj więcej

Paulina Szewioła: „Praca” wraca na swoje miejsce

Zdania są podzielone

Wśród ekspertów nie ma jednak zgodności co do tego, w jakim trybie wypracować te rozwiązania.

– Jestem zwolennikiem komisji kodyfikacyjnych, bo one dogłębnie analizują dany obszar prawa. W efekcie projektowane przepisy stanowią spójną całość – mówi Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem Oskara Sobolewskiego taki organ byłby zdecydowanie przydatny, jednak problem w tym, że politycy często nie chcą korzystać z efektów jego działań.

– Zatem, aby komisja miała sens, rząd musi chcieć przeprowadzić szeroką reformę w omawianym zakresie. Mam jednak wątpliwości, czy taka wola faktycznie jest – dodaje.

Bartosz Sowier wskazuje, że zmian można z powodzeniem dokonać bez powoływania komisji kodyfikacyjnej.

– W przeszłości mieliśmy do czynienia z wieloma takimi ciałami. Historia pokazuje, że ich prace były często długotrwałe i nieefektywne. Oczywiście mają one swoje walory. Przykładowo bez pośpiechu można w ramach takiego ciała wypracowywać propozycje rozwiązań systemowych. Jednak jego istnienie nie jest czynnikiem determinującym stanowienie dobrego prawa. Bardziej potrzebne są rzetelnie prowadzone konsultacje ze stroną społeczną – mówi.

Na podobną kwestię zwraca też uwagę Barbara Surdykowska z NSZZ Solidarność.

– Kluczowe jest omawianie z partnerami społecznymi zmian już na etapie założeń – wskazuje.

Z kolei Wioletta Żukowska-Czaplicka uważa, że wypracowywanie rozwiązań w ramach takiego ciała jak komisja kodyfikacyjna to dobra ścieżka. Ma jednak wątpliwości, czy obecnie jest ona właściwa.

– Rozwiązywana komisja działała wiele lat. Oczekuję więc, że rząd wyjaśni, co z dorobkiem prac tych ludzi, którzy zajmowali się projektami dotyczącymi indywidualnego i zbiorowego prawa pracy – mówi. W ocenie ekspertki bez tego rozliczenia powoływanie nowej komisji nie ma sensu.

Etap legislacyjny: Wykaz prac rządu

Likwidację komisji przewidują założenia do projektu rozporządzenia Rady Ministrów.

– Odbieram ten krok tak, że najpewniej nie czeka nas w tej kadencji reforma całego kodeksu pracy, a rząd będzie dążył najwyżej do zmian, które mają zostać zaimplementowane fragmentarycznie – mówi Oskar Sobolewski z HRK Payroll Consulting.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawnicy
Jeden z najbardziej znanych prawników w Polsce odsunięty od zajęć ze studentami
Prawo dla Ciebie
Pokłosie afery Collegium Humanum? Będzie zaostrzenie przepisów o studiach podyplomowych
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Samorząd
Krzyże w warszawskich urzędach zakazane. Sprawa trafi do prokuratury
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura - rząd proponuje termin
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?