Koniec pandemii. Pracownicy i przedsiębiorcy żegnają się z ulgowymi zasadami

Przedsiębiorców i pracowników czekają zmiany m.in. w badaniach lekarskich, szkoleniach bhp czy urlopach.

Aktualizacja: 01.07.2023 07:03 Publikacja: 30.06.2023 03:00

Koniec pandemii. Pracownicy i przedsiębiorcy żegnają się z ulgowymi zasadami

Foto: Adobe Stock

To efekt odwołania od 1 lipca 2023 r. stanu zagrożenia epidemicznego. Będzie to miało istotne skutki dla zatrudnionych i pracodawców.

Resort zdrowia wskazuje, że odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego zniesie szczególne rozwiązania z nim związane, co pozytywnie wpłynie na sektor gospodarki, w tym działalność mikroprzedsiębiorstw, a także małych i średnich firm. Co dokładnie się zmieni?

Medycyna pracy

Tarcza antykryzysowa (tj. ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych; DzU z 2021 r., poz. 2095 ze zm.) wydłużyła ważność orzeczeń lekarskich wydanych na podstawie badań wstępnych, okresowych i kontrolnych, jeśli upływała ona po 7 marca 2020 r. Przepisy te zawieszały też obowiązek dokonywania okresowych badań pracowników. Po 1 lipca, pracodawcy i zatrudnieni będą mieć 180 dni na zaległe badania (czyli do 28 grudnia 2023 r. włącznie). Jeżeli oczywiście wcześniej o to nie zadbali. Ponadto regulacje antycovidowe pozwalały, aby wstępne lub kontrolne badanie mógł przeprowadzać lekarz innej specjalności niż medycyna pracy. Wydane w ten sposób orzeczenia stracą jednak ważność po upływie 180 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego. To oznacza, że do 28 grudnia trzeba uzyskać nowe dokumenty od lekarza właściwej specjalności, tj. medycyny pracy.

To nie wszystko. Od 1 lipca pracownicy wykonujący prace administracyjno-biurowe nie będą już też zwolnieni z obowiązku wykonania wstępnych badań lekarskich. Do tej pory musieli tylko posiadać aktualne orzeczenie lekarskie, a nowa firma potwierdzała, że warunki występujące u poprzedniego pracodawcy odpowiadają tym występującym na stanowisku pracy, na które zatrudniany jest pracownik.

Szkolenia BHP

Na czas pandemii złagodzono też niektóre zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Firmy nie musiały m.in. przeprowadzać okresowych szkoleń BHP.

Teraz muszą wykonać zaległy obowiązek. Pierwotnie miały to zrobić w ciągu 60 dni od momentu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego (czyli do 30 sierpnia 2023 r.). Termin ten zostanie najpewniej przedłużony do 180 dni (czyli do 28 grudnia). Taka zmiana znalazła się nieoczekiwanie w ustawie o świadczeniu wspierającym, którą po poprawkach Senatu zajmie się Sejm.

Czytaj więcej

Koniec pandemii. Co się zmieni od 1 lipca

Z kolei już od 1 lipca pracodawca musi przeprowadzać szkolenia wstępne w dziedzinie BHP stacjonarnie. W okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii przepisy pozwalały na wykonywanie tego obowiązku zdalnie. Nie dotyczyło to jedynie instruktażu stanowiskowego np. osoby zatrudnionej przy pracach narażających na działania czynników niebezpiecznych.

Zaległe urlopy

Od 1 lipca 2023 r. pracodawcy nie mogą już także jednostronnie skierować pracownika na niewykorzystany w poprzednich latach urlop wypoczynkowy w wymiarze do 30 dni, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody podwładnego i z pominięciem planu urlopów.

Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego będzie też oznaczać koniec obowiązywania uproszczonego trybu wymawiania umów o zakazie konkurencji. Umożliwia on wypowiedzenie lojalki z zachowaniem terminu siedmiu dni.

Dotyczy to zakazów konkurencji obowiązujących po ustaniu umowy o pracę, umowy agencyjnej, o dzieło, zlecenia lub umowy o świadczenie usług.

Podstawa prawna: rozporządzenie ministra zdrowia (DzU z 2023 r., poz. 1118)

To efekt odwołania od 1 lipca 2023 r. stanu zagrożenia epidemicznego. Będzie to miało istotne skutki dla zatrudnionych i pracodawców.

Resort zdrowia wskazuje, że odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego zniesie szczególne rozwiązania z nim związane, co pozytywnie wpłynie na sektor gospodarki, w tym działalność mikroprzedsiębiorstw, a także małych i średnich firm. Co dokładnie się zmieni?

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Sąsiad zajrzy nam przez płot? Zmiany w prawie budowlanym i budowanie bliżej siebie
Sądy i trybunały
Izba Cywilna SN zbada pytania Ziobry o tryb korekty płci. Choć Bodnar je wycofał
W sądzie i w urzędzie
Sądy nie chcą nagrań z samochodowej kamerki. Jest propozycja
Spadki i darowizny
Wzięła darowiznę i poszła swoją drogą. SN rozstrzygnął spór babci z wnuczką
Prawo pracy
Praca zdalna w odwrocie. Nowe przepisy nie pomogły
Prawo karne
Nie tylko Collegium Humanum. Rektorzy trzech uczelni zatrzymani przez CBA