Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!
Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Aktualizacja: 04.12.2023 21:27 Publikacja: 28.12.2022 20:00
Foto: Adobe Stock
Praca zdalna została wprowadzona ustawą z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Choć pierwotnym celem było przeciwdziałanie rozpowszechnianiu się COVID-19, zyskała ona na popularności i stała się jedną z form zatrudniania pracowników.
Pojawienie się pracy zdalnej wywołało szereg pytań dotyczących jej organizacji. Warunki i zasady tzw. home office od 24 czerwca 2020 r. reguluje tzw. tarcza antykryzysowa 4.0. Warunki pracy zdalnej nie są doprecyzowane w obowiązujących przepisach, co pozwala na swobodne ich określenie przez pracodawcę.
Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Po 22 grudnia 2023 r. rodzice i opiekunowie nie otrzymają już 500 zł wsparcia na utrzymanie dzieci. Świadczenie wychowawcze zostanie zwaloryzowane i kolejne wypłaty wyniosą 800 zł na każde dziecko. Pierwsze takie przelewy mogą trafić do niektórych rodziców jeszcze w grudniu.
W środę Sejm przyjął pierwszą ustawę w nowej kadencji. Zakłada ona, że zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
Od piątku 17 listopada każdy obywatel może zastrzec numer PESEL w urzędzie lub na stronie internetowej. Od grudnia będzie to możliwe w aplikacji mObywatel. Zastrzeżenie pozwoli zabezpieczyć swoje dane przed użyciem przez przestępców np. w celu zaciągnięcia pożyczki czy kilku innych zobowiązań.
Firmowe regulacje mogą stanowić o konieczności uzyskania przez pracownika zgody przełożonego na wykonywanie pracy w nadgodzinach jeszcze przed jej podjęciem. Za nieprzestrzeganie tych zasad pracownik może zostać ukarany upomnieniem lub naganą, a jeśli wielokrotnie się to powtarza - nawet zwolniony z pracy.
Prokurator Generalny Marcin Warchoł skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną w sprawie kobiety, której skradziono tożsamość. Działanie sądu określił mianem "bezdusznego formalizmu".
Jak powinna wyglądać cyfrowa transformacja biznesu i jak mogą ją wspierać nowoczesne technologie – wyjaśnia Olga Złotnicka, dyrektorka wykonawcza ds. transformacji i efektywności Orange Polska.
Bierna postawa pracownika może stanowić powód do zwolnienia. Dbanie o dobro firmy i zgłaszanie nieprawidłowości to nie tylko prawo, ale również obowiązek, który ciąży na każdym zatrudnionym.
Praca na najniższych obrotach nie jest wprawdzie zjawiskiem nowym, jednak została naświetlona przez influencerów w mediach społecznościowych w 2022 roku. Na czym polega ten trend i jakie są dzisiaj jego konsekwencje dla pracodawców?
Platforma streamingowa zmniejszy liczbę zatrudnionych o około 17 proc., próbując obniżyć koszty w obliczu dramatycznie wolniejszego wzrostu gospodarczego.
Niemal każdy pracodawca zainwestuje w tym roku w jakieś benefity z okazji świąt Bożego Narodzenia.
Polacy całkiem wysoko oceniają swoje kompetencje na rynku pracy, ale nie zawsze uwzględniają zmieniające się oczekiwania firm.
Takiej sytuacji w rosyjskiej gospodarce nie było od rozpadu związku sowieckiego. Rozpętana przez Kreml wojna skutkowała nie tylko największymi sankcjami, ale też największym brakiem rąk do pracy. Pracowników brakuje w 91 procentach rosyjskich firm. A migranci dobrze to wiedzą.
• ZUS kontra przedsiębiorcze matki. Po uchwale SN jest nowa zasada prawna • Czy samozatrudnieni mogą uczestniczyć w świątecznych spotkaniach? • Ostatnia szansa na droższe prezenty od szefa • Czy drogi czasomierz można odliczyć w firmowych kosztach? • Kiedy gazety i czasopisma obniżą podatek? • Oto, co czeka firmy w 2024 roku • Błędne koło opóźnień w płatnościach powszechnie akceptowane • Ważne terminy na ten tydzień i wskaźniki kadrowe na grudzień
Nieco ponad 53 tysiące miejsc pracy pozostało w tym roku nieobsadzonych w greckich hotelach – pokazuje analiz Instytutu Badań i Prognoz Turystycznych (ITEP). Średnio 35 pokojów na obiekt stało nieużywanych.
Policja powinna przejść gruntowną reformę – zarówno komendanci, na czele z komendantem głównym od granatnika, jak i szeregowi funkcjonariusze prewencji. Dla własnego bezpieczeństwa, ale też naszego.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję przeciw Ukrainie. Wołodymyr Zełenski zapowiada kolejne pakiety pomocy wojskowej od partnerów Ukrainy.
Marszałek Szymon Hołownia pracuje na lepsze notowania Polski 2050, a dwie największe partie – PiS i KO – w dwa miesiące po wyborach tracą poparcie.
Ukraińskie firmy transportowe szukają nowych szlaków transportowych na teren Unii. Po zablokowaniu przejść w Polsce i Słowacji, pozostają im Węgry i Rumunia.
Czołowy brytyjski dziennik już za kilka tygodni może się znaleźć w rękach Abu Zabi. To monarchia absolutna, w której nikt nie wie, co to wolność prasy.
We wtorek w siedzibie Komendy Głównej Policji w Warszawie odbędzie się pożegnanie komendanta głównego Jarosława Szymczyka - ustalili dziennikarze Radia ZET.
Po piątkowym wystrzale krajowych indeksów z początkiem nowego tygodnia zapał inwestorów do zakupów akcji nieco osłabł.
Sukces, który udało się osiągnąć podczas szczytu COP28 zbiegł się z pogrążeniem nadziei na ograniczenie wzrostu temperatur. Pojawiają się głosy, że zmiana celów klimatycznych może okazać się bardziej motywująca.
Wszystko wskazuje, że ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia względem ery przedprzemysłowej będzie niemożliwe, ale według naukowców to jeszcze nie oznacza fiaska walki o powstrzymanie zmian klimatu.
Nie żyje asp. sztab. Daniel Łuczyński, policjant z Wrocławia, który w piątek w nocy został postrzelony przez Maksymiliana F. Jego stan od początku był krytyczny – poinformowała dolnośląska policja w komunikacie.
Na początku października Legia Warszawa przegrała z holenderskim klubem AZ Alkmaar na ich własnym gruncie w Lidze Konferencji Europy. Wydaje się jednak, że to wydarzenia po meczu były bardziej "emocjonujące" od tych z boiska.
Większość państw gorąco kibicuje swoim kandydatkom i jest z nich dumna, gdy wygrywają wybory Miss Universe. Takie szczęście ominęło jednak tegoroczną laureatkę konkursu, Sheynnis Palacios z Nikaragui. Po zwycięskiej rywalizacji kobieta nie może nawet wrócić do ojczyzny, gdyż władze Nikaragui uznały ją za wroga i oskarżyły o zdradę.
Prezes EBC Christine Lagarde odpowiada na list Adama Glapińskiego. A członkowie zarządu NBP przekonują, że żadne z jego działań nie miało związku z polityką.
Zmarli obaj funkcjonariusze policji postrzeleni przez Maksymiliana F. Zatrzymany mężczyzna strzelił w głowy konwojujących go funkcjonariuszy,
Można już zalogować się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testować jego możliwości. Sposób logowania dla osób fizycznych będzie inny niż dla spółek.
Władze w Tallinie ostrzegają wyjeżdżających, że mogą mieć duży problem z powrotem do domu
Wskaźnik inflacji w listopadzie wynosił w Polsce 6,5 proc w perspektywie rok do roku z 6,6 proc. w październiku. Jednak w ujęciu miesięcznym notujemy wzrost o 0,7 proc., czyli najwięcej od kwietnia.
Dwaj żołnierze z oddziału stacjonującego na granicy z Białorusią w wyniku bójki trafili do szpitala z poważnymi urazami głów.
- Dziś rząd Mateusza Morawieckiego ma ostatnią okazję, by wykazać się asertywnością - powiedział wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja) podczas pikiety polskich przewoźników przed przedstawicielstwem KE w Polsce.
„63 noce” Alexa Kłosia to wciągająca opowieść o powstaniu warszawskim, napisana przez dziennikarza, scenarzystę, który dobrze zna życie i dobrze zna ludzi. Na spotkanie z nim zaprasza 6 grudnia Muzeum Powstania Warszawskiego.
Bierna postawa pracownika może stanowić powód do zwolnienia. Dbanie o dobro firmy i zgłaszanie nieprawidłowości to nie tylko prawo, ale również obowiązek, który ciąży na każdym zatrudnionym.
Przedsiębiorcy już przygotowują się do wdrożenia elektronicznych listów przewozowych. Zainteresowanie eCMR jest masowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas