Zawiniona utrata uprawnień równa się dyscyplinarka

Pracodawca ma prawo rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie zawinionej przez podwładnego utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. Bardzo często dotyczy to kierowców.

Publikacja: 14.09.2022 22:00

Zawiniona utrata uprawnień równa się dyscyplinarka

Foto: Adobe Stock

- Pracownika zatrudnionego jako kierowcę autobusu komunikacji miejskiej podczas urlopu w czasie jazdy własnym samochodem skontrolowała Policja. Okazało się, że prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości. Został za to skazany na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz wymierzono mu środek karny zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na rok. Spółka zwolniła go dyscyplinarnie, wskazując na zawinioną utratę uprawnień do kierowania pojazdami. Pracownik skierował pozew do sądu, w którym twierdzi, że pracodawca nie miał prawa stosować tak surowej sankcji. Uzasadnia, że zdarzenie nie miało żadnego związku z pracą. Czy firma może obronić swoją decyzję, chociaż faktycznie do zdarzenia doszło poza pracą? – pyta czytelnik.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Zawody prawnicze
Adwokaci chcą mieć swoją "umowę o pracę"
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"