Od kandydata nie wolno żądać danych do zgłoszenia w ZUS

Pracodawca ma prawo przetwarzać adres zameldowania i adres do korespondencji, które są niezbędne do wypełnienia formularza ZUS ZUA, dopiero po zawarciu stosunku pracy.

Aktualizacja: 20.10.2021 15:39 Publikacja: 20.10.2021 15:37

Od kandydata nie wolno żądać danych do zgłoszenia w ZUS

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z informacji opublikowanej w newsletterze UODO dla Inspektorów Danych Osobowych nr 10/2021 z października 2021 r. Po tym, jak w majowym newsletterze organ nadzoru wyjaśnił, że „pracodawca ma prawo pozyskiwać adres zamieszkania od osoby, co do której została podjęta decyzja o zatrudnieniu, gdyż jest to niezbędne do skierowania jej na obowiązkowe, wstępne badania lekarskie, zasygnalizowano mu inną wątpliwość. Chodziło o to, czy na etapie zatrudniania pracownika pracodawca może żądać od niego podania adresu zameldowania i adresu do korespondencji, które są potrzebne, aby zgłosić go do ubezpieczeń w ZUS. Taki obowiązek wynika z art. 36 ust. 10 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 423 ze zm.). Stanowi on, że zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych zawiera m.in. takie dane, jak:

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO