Sejm: czerwone światło dla zmian w uzasadnianiu wyroków w sprawach karnych

Obowiązek uzasadniania wyroków w sprawach karnych na formularzach może pozostać w sądach na dłużej. Sejm zamierza odrzucić projekt znoszący to rozwiązanie. Powód? Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje własne zmiany.

Publikacja: 26.09.2024 15:24

Sejm: czerwone światło dla zmian w uzasadnianiu wyroków w sprawach karnych

Foto: Adobe Stock

Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach opowiedziała się w czwartek za odrzuceniem projektu noweli, który ma znieść obowiązek uzasadniania wyroków w sprawach karnych na formularzach.

Czytaj więcej

Czy z sądów znikną formularze uzasadnień wyroków? Zdecyduje Sejm

Formularze uzasadnień wyroków. Jest projekt ze zmianami

Mowa o projekcie nowelizacji kodeksu postępowania karnego autorstwa Polski 2050. Zakłada on zniesienie art. 99a. Zgodnie z tym przepisem uzasadnienie wyroku sądu pierwszej instancji sporządza się na formularzu według wzoru ustalonego przez resort sprawiedliwości.

Formularze wprowadzono do procedury karnej w 2019 r. Ich celem miało być skrócenie i skonkretyzowanie uzasadnień orzeczeń, tak aby były bardziej zrozumiałe dla stron postępowania. Miały też przyśpieszyć i ułatwić sędziom sporządzanie uzasadnień.

Według prawników formularze jednak nie sprawdziły się. Obowiązek ich stosowania negatywnie oceniło w ankiecie Naczelnej Rady Adwokackiej ponad 50 proc. sędziów i ponad 80 proc. adwokatów. Od lat adwokatura zabiegała też o zniesienie tego rozwiązania.

Projekt nowelizacji k.p.k. trafił pod obrady Sejmu w czerwcu. Został skierowany do prac w podkomisji, która zarekomendowała jego odrzucenie. Z tą opinia zgodziła się w czwartek komisja nadzwyczajna. O losach projektu zdecyduje w głosowaniu Sejm.

Czytaj więcej

Uzasadnienia wyroków sądów na formularzach? Nie zdało to egzaminu

Uzasadnienia wyroków na formularzach. Ministerstwo zapowiada zmiany

Rezygnacja z obowiązku pisania uzasadnień na formularzach wydaje się jednak przesądzona. Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha zapowiedział właśnie, że resort przygotował już kompleksowy projekt nowelizacji k.p.k., który odpowiada także na postulaty prawników dotyczące formularzy uzasadnień wyroków. Z jego zapowiedzi wynika, że formularze nie znikną zupełne, ale ich stosowanie nie będzie obowiązkowe. Jak mówił, projekt MS w tej sprawie ma trafić do Sejmu jeszcze na jesieni.

O dysfunkcjonalności formularzy uzasadnień wyroków prawnicy wypowiedzieli się we wspomnianej ankiecie adwokatury. Ankietowani zgodnie uważają też, że uzasadnienia na formularzach nie stały się ani bardziej przejrzyste, ani bardziej czytelne. Zdanie takie ma 90 proc. adwokatów i 70 proc. sędziów. Większość z nich uważa też, że formularze utrudniają sporządzanie uzasadnień. Co istotne według 120 sędziów i 322 adwokatów sporządzanie uzasadnień na formularzu zagraża lub narusza rzetelność procesu rozumianą jako obowiązek przedstawienia przez sąd argumentacji pozwalającej przekonać adresatów motywów orzeczenia, w tym sąd odwoławczy, dlaczego zapadł wyrok określonej treści.

Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach opowiedziała się w czwartek za odrzuceniem projektu noweli, który ma znieść obowiązek uzasadniania wyroków w sprawach karnych na formularzach.

Formularze uzasadnień wyroków. Jest projekt ze zmianami

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Nieruchomości
Ministerstwo Rozwoju przekazało ważną wiadomość ws. ogródków działkowych
Sądy i trybunały
Reset TK musi poczekać. Rząd może jednak wpłynąć na pracę Przyłębskiej
Nieruchomości
Sąsiad buduje ogrodzenie i chce zwrotu połowy kosztów? Przepisy są jasne