Prawomocne dożywocie za zabicie Kristiny z Mrowin

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu podtrzymał karę dożywocia dla Jakuba A., oskarżonego o morderstwo 10-letniej Kristiny ze wsi Mrowiny na Dolnym Śląsku. Decyzją sądu Jakub A. będzie odbywał karę w systemie terapeutycznym.

Publikacja: 08.02.2024 17:56

Oskarżony Jakub A. na sali sądu w Świdnicy

Oskarżony Jakub A. na sali sądu w Świdnicy

Foto: PAP/Aleksander Koźmiński

Sąd Apelacyjny zmienił wyrok sądu I instancji w zakresie opisu poszczególnych czynów. Utrzymał karę dożywotniego więzienia, ale zdecydował, że Jakub A. będzie ją odbywał w systemie terapeutycznym. Sąd podwyższył też kwotę zadośćuczynienia ze 100 do 200 tys. zł, którą A. ma zapłacić rodzinie zamordowanej dziewczynki — podaje Polska Agencja Prasowa.

Przypomnijmy, że Sąd Okręgowy w Świdnicy w październiku 2022 r.  skazał Jakub A. na dożywocie  za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie oraz za wcześniejsze podżeganie do tego czynu, a także znieważenie zwłok (Jakub A. pozostawił zwłoki w stanie, który miał sugerować, że Kristina padła ofiarą pedofila). Sąd zasądził także po 100 tys. zł odszkodowania rodzicom dziewczynki oraz ponad 97 tys. zł wszystkich kosztów postępowania przygotowawczego i kosztów sądowych. Proces toczył się z wyłączeniem jawności, niejawne było również uzasadnienie wyroku.

Czytaj więcej

W lutym ciąg dalszy procesu zabójcy Kristiny z Mrowin

Co oznacza odbywanie kary w systemie terapeutycznym

Jakub A. ma odbywać karę w systemie terapeutycznym. Zgodnie z Kodeksem  karnym wykonawczym, w takim  systemie odbywają karę skazani z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi, w tym skazani za przestępstwa określone w art. 197–203 Kodeksu karnego (m.in. gwałt, obcowanie płciowe z nieletnim) popełnione w związku z zaburzeniami preferencji seksualnych, upośledzeni umysłowo, a także uzależnieni od substancji psychoaktywnej oraz skazani niepełnosprawni fizycznie – wymagający oddziaływania specjalistycznego, zwłaszcza opieki psychologicznej, lekarskiej lub rehabilitacyjnej.

Skazani kierowani są do systemu terapeutycznego wtedy, gdy wymagają specjalistycznego nadzoru i pomocy, zwłaszcza opieki psychologicznej, lekarskiej lub rehabilitacji. Celem jest nie tylko izolacja przestępcy, ale także zapobieganie pogłębianiu się u niego patologicznych cech osobowości. 

Karę pozbawienia wolności w systemie terapeutycznym wykonuje się przede wszystkim w oddziale terapeutycznym zakładu karnego o określonej specjalizacji. 

Zbrodnia, która poruszyła całą Polskę

Do zabójstwa dziecka doszło 13 czerwca 2019 r. 10-letnia Kristina ok. 13. wyszła ze szkoły w Mrowinach na Dolnym Śląsku do  oddalonego ok. kilometr domu. Nigdy tam nie dotarła. 

Poszukiwania prowadzone przez rodzinę i służby nie dały rezultatu, choć dziewczynkę widziano ostatni raz zaledwie 200 m od domu. Dopiero ok. 17, w lesie położonym około trzech kilometrów od Mrowin, przypadkowe osoby natknęły się na rozebrane ciało 10-latki z licznymi ranami kłutymi. 

Po czterech dniach policja zatrzymała podejrzanego w tej sprawie 22-letniego wówczas Jakuba A., studenta psychologii i partnera matki. Według ustaleń śledczych, planował on zabójstwo Kristiny, bo uważał, że dziewczynka przekonywała matkę, by nie wiązała się z dużo młodszym od niej partnerem. Najpierw podżegał inną osobę do zabicia dziecka, potem jednak zrobił to sam.  

Mężczyzna przyznał się do morderstwa wkrótce po zatrzymaniu. Nie wyraził skruchy. Biegli wydali opinię, że w chwili zabójstwa był w pełni poczytalny.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność