Opalanie na prywatnym tarasie lub balkonie bez stroju kąpielowego lub którejś z jego części, może zostać uznane za tzw. nieobyczajny wybryk, a my ukarani z art. 140 Kodeksu wykroczeń. W przypadku uznania winy grozi za to kara grzywny do 1,5 tys. zł, kara aresztu, ograniczenia wolności lub nagany. Taki sposób korzystania ze słonecznych kąpieli może zostać uznany też za wywołanie zgorszenia w miejscu publicznym, o którym mówi art. 51 tego samego aktu prawnego.

Opalanie na prywatnym tarasie lub balkonie bez stroju kąpielowego

Jak wskazuje Marcin Majchrzak, dyrektor zarządzający kancelarii LexForm, sama istota „nieobyczajowości” jest jednak na tyle słabo skonkretyzowana, że może budzić wątpliwości. I generować pytania, chociażby o to, jaki wpływ na ewentualną kwalifikację naszego czynu ma miejsce, gdzie się opalamy oraz o to, czy prawo w takiej sytuacji tak samo traktuje kobiety i mężczyzn. - Odpowiedzieć na te pytania można, że to zależy: inaczej sprawa może być potraktowana, gdy opalanie się nago ma miejsce na plaży, a jeszcze inaczej, gdy odbywa się to na prywatnym balkonie w bloku mieszkalnym - tłumaczy ekspert.

Decydują cudze odczucia 

Wpływ na to będzie miała także kwestia subiektywnych odczuć osób powiadamiających służby, które również subiektywnie ocenią nasz czyn. - Kontekst jest tutaj kluczowy. Przede wszystkim warto podkreślić, że w praktyce, gdy opalający się nago znajduje się na balkonie i jest on jednocześnie widoczny dla przechodniów, zachowanie to należy uznać za publiczne, a zatem argumenty w zakresie przebywania na terenie prywatnego mieszkania, na nic się zdadzą – tłumaczy mecenas. I dodaje, że tak samo stanie się w przypadku, gdy będzie można zauważyć nas na przydomowym tarasie. Zdaniem eksperta teoretycznie nie musimy obawiać się, kiedy słonecznych kąpieli zażywamy w kompletnym stroju kąpielowym, bo straż czy policja nie powinny potraktować tego jako wykroczenia. Radzi jednak, żeby dla stuprocentowej pewności wybrać miejsce, w którym będziemy całkowicie niewidoczni.

Czytaj więcej

Nago lub topless na plaży, czy to jest karalne?