Jak stwierdził minister, chodzi o gwałcicieli, pedofilów, członków grup przestępczych oraz recydywistów.  Projekt nowelizacji, który przyjęła Rada Ministrów, zakłada m.in.  wprowadzenie kary "bezwzględnego dożywocia" dla takich osób. Proponuje się także podniesienie górnej granicy terminowej kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat, likwidację osobnej kary 25 lat więzienia, konfiskatę aut pijanym kierowcom, nowe typy przestępstw i podwyższenie kar za przyjmowanie łapówek.

W ocenie MS, sądy zbyt często skazują brutalnych przestępców na rażąco niskie kary, niewspółmierne do popełnionych zbrodni, a często niższe od kar wymierzanych za te same czyny w innych krajach Unii Europejskiej. Resort przedstawił statystyki: w 2021 roku blisko 23 proc. skazanych za zabójstwo dostało karę do 8 lat pozbawienia wolności, natomiast 59 proc. – do 15 lat. 44 proc. skazanych za zgwałcenie usłyszało wyrok do 3 lat więzienia. 31 proc. skazanych za obrót narkotykami otrzymało kary do 3 lat więzienia. Ponadto 44 proc. skazanych na więzienie dostaje wyrok w zawieszeniu, a blisko 40 proc. więźniów zwolnionych przed terminem, według danych z ostatnich lat, wraca na wolności do popełniania przestępstw.

W znowelizowanym Kodeksie karnym znaleźć się mają bardziej konkretne niż obecnie, wskazówki dla sądu, co brać pod uwagę przy wymierzaniu kary jako okoliczność łagodzącą (np. naprawienie szkody czy dobrowolne ujawnienie przestępstwa), a co jako obciążającą (np. uprzednia karalność, wykorzystanie bezradności ofiary, jej niepełnosprawności, choroby lub podeszłego wieku, a także szczególne okrucieństwo).

- Nie zaostrzamy kar za drobniejsze przestępstwa. Zdecydowanie inną polityką karną powinno kierować się państwo w stosunku do tych zdemoralizowanych, niepoprawnych sprawców, członków zorganizowanych grup przestępczych i struktur mafijnych. A inną wobec sprawców jednorazowych, którym zdarzyło się złamać prawo i popełnić przestępstwo - powiedział Zbigniew Ziobro. - Tym drugim powinno się dawać szansę, wyciągać do nich rękę, stwarzać możliwość resocjalizacji i stosować inne wolnościowe środki, takie jak dozór elektroniczny zamiast lokować ich w zakładach karnych - dodał.

Po przedstawieniu tych propozycji zmian w kodeksie karnym dziennikarze pytali Zbigniewa Ziobrę, czy popiera pomysł przedstawiony przez Adama Bielana o wycofaniu się Polski z Funduszu Odbudowy i rezygnacji z pieniędzy przeznaczonych dla naszego kraju. Ziobro unikał odpowiedzi na to pytanie. Oznajmił tylko, że jeśli dwie strony umawiają się na coś i jedna nie realizuje umowy, to druga ma prawo się wycofać.

- Ten temat, który podsuwa pan Bielan, jest mi znany, jest przedmiotem wielu rozmów.  To nie jest pomysł pana Adama Bielana. To jest pomysł, który pojawił się po raz pierwszy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych - powiedział.

Pytany o prezydencji projekt likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego Ziobro stwierdził, że wypowie się na ten temat na następnej konferencji. Dodał jednak:

- Polityka ustępstw wobec bezprawnych żądań Unii Europejskiej i białej flagi generalnie prowadzi do wzmożenia agresji wobec Polski i kolejnych żądań. I my, co do zasady, jesteśmy tej polityce przeciwni - powiedział Zbigniew Ziobro.

Czytaj więcej

Za kradzież tablic ma grozić nawet do pięciu lat więzienia