Gwałty, pobicia, kradzieże czy handel narkotykami to przestępstwa, do których dochodzi nawet na terenie szkoły podstawowej i gimnazjum (patrz ramka). Sprawców trudno surowo karać, trzeba raczej mądrze wychowywać. [b]Zespół ekspertów w Ministerstwie Sprawiedliwości przygotował projekt nowego prawa nieletnich. [/b]
[srodtytul]Krótsza ochrona[/srodtytul]
Przewidziano w nim kilka nowych środków wychowawczych. [b]Na szeroką skalę stosowane ma być warunkowe umorzenie postępowania, nawet w sprawach przestępstw zagrożonych karą surowszą niż trzy lata więzienia, a także mediacja.[/b] Ma służyć nie tylko sprawcy, ale i pokrzywdzonemu. Możliwe będzie też przekazanie do rodziny zastępczej.
– Środki wychowawcze muszą być bardzo zróżnicowane, bo w postępowaniu z nieletnimi trzeba je szczególnie indywidualizować – mówi "Rz" Janina Polkowska, sędzia rodzinny z Katowic.
[b]Zmienią się także warunki umieszczania nieletnich w zakładach poprawczych.[/b] Dziś mogą w nich przebywać do 21. roku życia. Ale kontakt ze starszymi i często zdemoralizowanymi już sprawcami źle wpływa na młodszych.