Młody niemiecki kierowca zapłacił właśnie 2,5 tys. zł za przejazd polską autostradą A2 z prędkością o ponad 100 km/h szybszą niż dozwolona. 23-latek z Polski wyprzedzał na podwójnej ciągłej linii i na przejściu dla pieszych. Został zatrzymany przez policjantów z zamojskiej drogówki. Jak się okazało mężczyźnie wcześniej policja odebrała prawo jazdy. Teraz pirat drogowy musi zapłacić 3,2 tys. zł mandatu. KGP zbiera pierwsze statystyki nowych wyższych mandatów. Wynika z nich, że przypadków brawurowej jazdy jest o ok. 30 mniej.

Od 1 stycznia 2022 r. wzrosły mandaty karne za wykroczenia na drodze. Po tygodniu widać, że policja zbiera żniwo.

Czytaj więcej

Takie są mandaty od Nowego Roku. Pełna wersja taryfikatora 2022

Czytaj więcej

Wysokie mandaty to nie koniec. Pijani kierowcy stracą samochody

– Już po kilkanaście mandatów po 1,5 tys. zł i 2,5 tys. zł nałożyli policjanci warszawskiej grupy „Speed". Rekordzista pędził mostem Siekierkowskim blisko 160 km/h. Oznacza to mandat w wysokości 2,5 tys. zł i utratę prawo jazdy. Najczęściej wysokimi mandatami byli karani kierowcy za przekroczenie prędkości, ale przypomnijmy, że policjanci już rano 1 stycznia informowali o kobiecie, która wyprzedziła na przejściu dla pieszych oznakowany radiowóz. Została ona ukarana mandatem w wysokości 1,5 tys zł.

– Nowy taryfikator mandatów może pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo ruchu drogowego. To czas pokaże. Teraz za wcześnie o tym przesądzać. Natomiast należy pamiętać, że dyrektywa kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa oznacza branie pod uwagę społecznego odbioru kary, przy czym efekty ogólnoprewencyjne powinny zostać osiągnięte przez nieuchronność odpowiedzialności karnej, nie zaś – z wyjątkiem określonego rodzaju przestępstw – przez samą surowość stosowanej represji – zauważa radca prawny Piotr Pałka z kancelarii Derc Pałka.

Komisarz Robert Opas z KGP zapowiada, że na drogach działa zwiększona liczba policyjnych patroli. W zeszłym roku od 6 do 9 stycznia doszło na polskich drogach do 159 wypadków drogowych, w których zginęły 24 osoby, a 162 zostały ranne. Teraz wyniki są lepsze o jedną trzecią. Wkrótce, obok wysokich mandatów, problemem staną się wyższe punkty karne. Jak sprawdzić ich konto? Wejdź na GOV.pl – to adres państwowych usług publicznych. Wybierz sekcję: „Kierowcy i pojazdy", a następnie e-usługę: „Sprawdź swoje punkty karne". Krok 3. Zalogować się profilem zaufanym. Można go założyć przez stronę www swojego banku.

Po zalogowaniu system przekierowuje na stronę, na której wyświetli się informacja o liczbie uzbieranych na drodze punktów karnych.