Jesienią ubiegłego roku Komendant Wojewódzki Policji wystąpił do prezydenta miasta o kontrolne sprawdzenie kwalifikacji taksówkarza do kierowania pojazdami, w ramach posiadanych uprawnień. Mężczyzna wielokrotnie naruszył przepisy ruchu drogowego w okresie od marca 2009 roku do września 2013 roku. Do jego częstych wykroczeń należało przekraczanie prędkości i niestosowanie się do sygnałów i oznaczeń drogowych. Mężczyzna kilkakrotnie również powodował drobne kolizje drogowe, a we wrześniu ubiegłego roku nie ustępując pierwszeństwa przejazdu dla autobusu komunikacji miejskiej, doprowadził do zderzenia się pojazdów, w wyniku czego dwoje pasażerów taksówki odniosło obrażenia ciała.
Wniosek o kontrolne sprawdzenie kwalifikacji poparty był przyjętymi przez taksówkarza mandatami karnymi, których zasadności nie podważał.
Prezydent miasta skierował mężczyznę na egzamin kontrolny w zakresie uprawnień kategorii B, C, C+E, D, mimo, że mężczyzna mógł pochwalić się również kategoriami B+E, D+E. Urzędnik stwierdził, że taksówkarz wielokrotnie i w sposób rażący naruszał przepisy prawa i zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego, co budziło uzasadnione wątpliwości i poważne zastrzeżenia, co do kwalifikacji kierowcy.
Pełnomocnik, mężczyzny złożył odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, zarzucając naruszenie przepisów postępowania oraz ustawy o kierujących pojazdami, z uwagi na zaniechanie wyjaśnienia rzeczywiście istniejącego stanu faktycznego w sprawie. Zdaniem pełnomocnika organ bezpodstawnie odmówił wyznaczenia i przeprowadzenia rozprawy administracyjnej oraz błędnie stwierdził, że jest związany wnioskiem Policji – co w rezultacie skutkowało pozbawieniem możliwości dowodzenia racji i ochrony interesu kierowcy w prowadzonym postępowaniu.
Pełnomocnik dodał, że prezydent nie wziął pod uwagę przedstawionych w sprawie orzeczeń psychologicznych, zaświadczeń o zatrudnieniu w charakterze kierowcy zawodowego oraz świadectw ze związków i stowarzyszeń zrzeszających kierowców Taxi.