Art. 30 ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. Nr 208, poz. 1240) stanowi o tym, że statek lub inny obiekt pływający może być przetransportowany z obszaru wodnego, jeżeli nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób, a prowadząca go osoba znajdująca się w stanie po użyciu alkoholu, środka działającego podobnie do alkoholu lub będąca pod wpływem środka odurzającego.
Dyspozycja
Polecenie w tym temacie ma wydać policjant. Jednak nie istnieją regulacje, które w takich wypadkach delegują zadania na określone jednostki.
Niemożność wydania dyspozycji o pozbyciu się niebezpiecznego obiektu z wód powoduje, że funkcjonariusze nie są w stanie wykonywać należycie swych obowiązków. Przepisy stanowią , że przemieszczanie i przetrzymywanie obiektu należy do zadań własnych gminy.
O pomoc w wyznaczeniu osób delegowanych policjanci zwrócili się do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Definicja statku
Według Rzecznika konieczne jest nie tyle wskazanie odpowiedniego organu, co sprecyzowanie pojęcia „statek". Ustawa o bezpieczeństwie morskim (Dz. U. Nr 228, poz. 1368) w art. 5 definiuje pojęcie statku jako urządzenie pływające używane w środowisku morskim, w tym: wodoloty, poduszkowce, statki podwodne i ruchome platformy wiertnicze, chyba że powołane w ustawie umowy międzynarodowe stanowią inaczej.