Wybory kopertowe w Trybunale Konstytucyjnym dopiero za dwa tygodnie

Trybunał Konstytucyjny odroczył do 28 lutego, wyznaczone na 14 lutego, rozpoznanie sprawy wyborów kopertowych. Wniosek w tej sprawie złożyła grupy posłów PIS.

Publikacja: 13.02.2024 18:43

Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny

Foto: Fotorzepa / Robert Gardziński

Jak wiadomo, wybory kopertowe się nie odbyły. Wydatkowaniem na nie pieniędzy publicznych zajmuje się teraz specjalna sejmowa komisja śledcza.

Chodzi o decyzję ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego z 16 kwietnia 2020 r. która polecił Poczcie Polskiej, podjęcie czynności niezbędnych do przygotowania przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 r. w trybie korespondencyjnym tj. druk kart do głosowania i innych dokumentów wyborczych. Cały problem w tym, że ustawa o wyborach kopertowych weszła w życie kilka tygodni później. Ostatecznie wobec faktycznej niewykonalności całej operacji wybory prezydenckie odbyły się w normalny sposób.

Morawiecki decydował podczas covidu

Posłowie wnioskodawcy wskazują we wniosku do TK, że art. 11 ust. 2 ustawy o COVID-19 (oraz ewentualnie art. 11 ust. 3) przez wykluczenie możliwości wydania poleceń zmierzających do przygotowania i przeprowadzania wyborów, prowadziły do uniemożliwienia wykonywania części kompetencji przez premiera, gdy obowiązkiem kierowanej przez niego Rady Ministrów było i jest prowadzenie polityki wewnętrznej, w tym ochrona bezpieczeństwa państwa oraz zachowania porządku publicznego. W tym wypadku chodzić miało o dążenia premiera do zabezpieczenia wykonania biernego i czynnego prawa wyborczego przez obywateli.

Wybory kopertowe i pandemia

Posłowie PIS wskazują, że owym czasie, globalna pandemia uniemożliwiła przeprowadzenie wyborów w sposób tradycyjny, bez narażenia życia i zdrowia obywateli biorących udział w głosowaniu. Nie wydanie poleceń zmierzających do ułatwienia bezpiecznego głosowania mogło spowodować, że gwarantowane konstytucyjnie prawa wyborcze okazałyby się niemożliwe do zrealizowania.

Zdaniem Wojciecha Hermelińskiego, sędziego TK w stanie spoczynku, celem tego wniosku jest uzyskanie orzeczenia TK, które miałaby wzmocnić argumentację premiera i PIS i stanowić swego rodzaju podkładkę, że były prawne podstawy co do wydawania decyzji dotyczących organizacji wyborów kopertowych.

Sygnatura K 27/23

Czytaj więcej

Poseł PiS wykluczony z udziału w pracach komisji ds. wyborów kopertowych
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność