Kiedy odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu

Poniedziałek 13 listopada ma być dniem pierwszego posiedzenia nowego Sejmu - poinformował Andrzej Duda, podsumowując swe konsultacje z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą reprezentowane w nowym parlamencie.

Aktualizacja: 26.10.2023 12:49 Publikacja: 17.10.2023 19:34

Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas uroczystego zgromadzenia posłów i senatorów na sali plenarn

Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas uroczystego zgromadzenia posłów i senatorów na sali plenarnej Sejmu w Warszawie

Foto: PAP/Leszek Szymański

Czytaj więcej

Kiedy zbierze się nowy Sejm? Prezydent Andrzej Duda ujawnił termin

Prezydent nie zamierza się spieszyć z powołaniem pierwszego posiedzenia nowego Sejmu. Prezydent zgodnie z konstytucją musi zwołać pierwsze posiedzenia w ciągu 30 dni od dni wyborów, czyli najpóźniej 14 listopada.

Na skrócenie terminów i przyspieszenie przejęcia władzy naciskała opozycja, z apelem do Andrzeja Dudy o bardziej energiczne działanie w tej sprawie wystąpił lider zwycięskiej koalicji Donald Tusk.

Prezydent nie zamierza ulegać presji, uzasadniając to terminami konstytucyjnymi. Uzasadnieniem jest m.in. niechęć do skracania dotychczasowej 4-letniej kadencji Sejmu, która zgodnie z konstytucją nadal trwa.

Czytaj więcej

Tusk apeluje do Dudy. „Opozycja chce przejąć inicjatywę”

We wtorek 17 października Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła ostateczne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. Frekwencja w wyborach wyniosła 74,38 proc.

Z oficjalnych danych podanych w serwisie internetowym PKW, potwierdzonych na konferencji prasowej wynika, że wybory zakończyły się następująco:

KW Prawo i Sprawiedliwość - 35,38 proc. (7 640 854 głosy)

KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni - 30,70 proc. (6 629 402 głosy)

KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe - 14,40 proc. (3 110 670 głosów)

KW Nowa Lewica - 8,61 proc. (1 859 018 głosów)

KW Konfederacja Wolność i Niepodległość - 7,16 proc. (1 547 364 głosy).

Progu wyborczego (5 proc. dla partii, 8 proc. dla koalicji) nie przekroczyli kandydaci następujących komitetów:

KW Bezpartyjni Samorządowcy - 1,86 proc. (401 054 głosy)

KW Polska Jest Jedna - 1,63 proc. (351 099 głosów).

Do Senatu najwięcej kandydatów wprowadziła Koalicja Obywatelska - 41. Drugą najliczniejszą grupą w Senacie będą politycy Prawa i Sprawiedliwości. Zjednoczona Prawica będzie miała 34 reprezentantów w izbie wyższej. Trzecia Droga będzie miała 11 senatorów, Nowa Lewica - 9. Do Senatu weszło też pięciu kandydatów, którzy o mandat ubiegali się startując z własnych komitetów w ramach Paktu Senackiego.

Czytaj więcej

PKW ogłosiła oficjalne wyniki wyborów. Znamy posłów i senatorów

Kiedy nowy rząd? Tak wyglądają procedury

Na pierwszym posiedzeniu Sejm (pod przewodnictwem wyznaczonego przez prezydenta marszałka seniora) wybiera marszałka i wicemarszałków (bezwzględną większością głosów, choćby dla tego wyboru, tym bardziej że marszałek Sejmu ma znaczną władzę). Na tym pierwszym posiedzeniu premier składa dymisję rządu, którą prezydent przyjmuje, powierzając mu dalsze sprawowanie obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów.

Konstytucja przewiduje kilkuetapową procedurę wybierania premiera, tzw. trzech kroków. W pierwszym premiera desygnuje prezydent. Zazwyczaj wskazuje – choć nie musi – lidera (czy kandydata) partii, która uzyskała najwięcej głosów, zwłaszcza gdyby miała ona 231 posłów, czyli bezwzględną większość, nawet gdy na głosowanie przyjdą wszyscy posłowie, których jest 460. Może się jednak okazać, że takiej większości nie ma największa w Sejmie partia, ale koalicja mniejszych – wtedy pewnie prezydent wysunie kandydata tej koalicji, choć formalnie jej propozycją nie jest związany.

Tak czy inaczej to prezydent powołuje premiera i zaproponowanych przez niego ministrów (członków rządu), na co ma 14 dni od pierwszego posiedzenia Sejmu, i odbiera od nich przysięgę. I to jest już nowy rząd. Nowy premier ma 14 dni od powołania, aby przedstawić Sejmowi program działania rządu z wnioskiem o udzielenie mu wotum zaufania. Sejm uchwala je bezwzględną większością głosów (musi być więcej głosów „za” niż „przeciw” i wstrzymujących się) w obecności co najmniej 230 posłów.

Drugi krok: W razie niepowołania rządu w tym pierwszym kroku inicjatywa przechodzi na Sejm. Wtedy ma on prawo w ciągu 14 dni od upływu terminów na wybór w pierwszym podejściu (co może zabrać nawet miesiąc) wybrać premiera oraz proponowanych przez niego członków rządu także bezwzględną większością głosów, a prezydent powołuje tak wybraną Radę Ministrów i odbiera przysięgę od jej członków.

Trzeci krok: W razie niepowołania rządu w pierwszym i drugim kroku obowiązek ten przechodzi znów na prezydenta, który w ciągu 14 dni powołuje premiera i na jego wniosek pozostałych członków Rady Ministrów oraz odbiera od nich przysięgę.

Następnie Sejm w ciągu kolejnych 14 dni udziela jej wotum zaufania, tym razem zwykłą większością. Wystarczy, że głosów „za” będzie więcej niż „przeciw”. Byłby to więc rząd raczej mniejszościowy.

Gdyby nawet w trzecim kroku rząd nie zdobył wotum zaufania, prezydent skróci kadencję Sejmu i zarządzi nowe wybory (także Senatu), na nie później niż 45 dni od skrócenia kadencji Sejmu. Nowa kampania wyborcza byłaby krótsza niż normalna.

Czytaj więcej

Kiedy nowy rząd po wyborach? Możliwe scenariusze

Prezydent nie zamierza się spieszyć z powołaniem pierwszego posiedzenia nowego Sejmu. Prezydent zgodnie z konstytucją musi zwołać pierwsze posiedzenia w ciągu 30 dni od dni wyborów, czyli najpóźniej 14 listopada.

Na skrócenie terminów i przyspieszenie przejęcia władzy naciskała opozycja, z apelem do Andrzeja Dudy o bardziej energiczne działanie w tej sprawie wystąpił lider zwycięskiej koalicji Donald Tusk.

Pozostało 93% artykułu
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Nieruchomości
Jak wybudować domu do 70 m2? Jakie formalności, dokumenty, warunki zabudowy