Wertujesz książki telefoniczne, teleadresowe, informatory biznesowe. Niektórzy prawnicy informują w nich o swojej praktyce, po szczegóły odsyłając do witryn internetowych kancelarii. W dzisiejszych czasach nie da się pominąć Internetu. Regułą jest, że poważny prawnik ma w nim swoją stronę. Kancelarie starają się w ten sposób dotrzeć do potencjalnych klientów. Znajdziesz na nich informacje o profilu kancelarii i jej specjalizacjach, o prawnikach, ich dorobku i doświadczeniu, nagrodach, publikacjach w prasie, tytułach i stopniach naukowych, a nawet o współpracownikach z innych branż konsultingu.
Dowiesz się o rodzaju, zakresie i zasadach świadczonej pomocy prawnej. Zorientujesz, czy lepiej byłoby ci podpisać z kancelarią umowę-zlecenie (np. kiedy szukasz prawnika do sądu), umowę o dzieło (np. gdy potrzebujesz opinii prawnej lub projektu kontraktu) czy też umowę o stałą obsługę prawną. Dowiesz się też, czy kancelaria zaoferuje ci porady online. W Internecie znajdziesz także referencje wystawione przez klientów (oczywiście) zadowolonych z usług takiej kancelarii. Jeśli to ci nie wystarczy, możesz się upewnić o ich jakości w bezpośrednich rozmowach z referującym przedsiębiorcą, który opowie ci, dlaczego jest usatysfakcjonowany działaniem swojego prawnika.
Wreszcie niektóre kancelarie umieszczają w Internecie swoje cenniki. Zorientujesz się wstępnie i ramowo, ile i za co musisz zapłacić oraz na co cię stać. Kancelarie oferują różne systemy rozliczania pracy: godzinowy, kiedy płacisz prawnikowi za każdą zafakturowaną godzinę jego pracy, a on przedstawia ci liczbę godzin, jaką poświęcił na twoje zlecenie. Inny jest system ryczałtowy, kiedy za zadaną pracę płacisz umówioną kwotę niezależnie od tego, ile czasu zajmie jej wykonanie. Wreszcie możliwa jest stała stawka miesięczna za obsługę niezależnie od tego, ile razy będziesz potrzebować prawnika.
[srodtytul]Porozmawiaj z nim[/srodtytul]
Na podstawie zebranych informacji powinieneś ułożyć sobie krótką listę np. trzech odpowiadających twoim potrzebom i możliwościom kancelarii. Aby dokonać wyboru, niezbędna będzie rozmowa. Możesz zadzwonić. Ale my radzimy raczej osobisty kontakt, wizytę. Nie dlatego nawet, że o kancelarii może świadczyć jej siedziba, bo to bywa mylące. Umów się na rozmowę z szefem. Jemu możesz zadać te wszystkie pytania, na które nie znalazłeś odpowiedzi.
[srodtytul]Ceny do negocjacji[/srodtytul]