Na początek zastanówmy się, kim jest prawnik. To człowiek, któremu klienci powierzają problemy związane z ich życiem, finansami, biznesem. Prawnik często staje się reprezentantem swoich klientów w kontaktach z sądami bądź innymi instytucjami. A pewnie każdy chciałby, aby jego przedstawiciel wzbudzał powszechne zaufanie i reprezentował go godnie, nadając swoją osobą odpowiednią rangę sprawom powierzonym przez klienta. Te oczekiwania sprawiają, że wywoływanie odpowiedniego wrażenia jest bardzo pożądanym elementem, nieodzowynym składnikiem każdego zawodu prawniczego, często nie mniej istotnym niż wiedza i doświadczenie.
Magia pierwszego wrażenia
Z pewnością można spotkać prawnika, który nie przejmuje się własnym strojem. Nawet jednak, jeśli jest on doskonale przygotowanym specjalistą, już wchodząc na spotkanie straci kilka cennych punktów, szczególnie w oczach osób, które widzą go po raz pierwszy. Swoją kompetencją będzie musiał najpierw przykryć wątpliwości, jakie wzbudził na samym początku, a przez to będzie musiał zapracować na zaufanie ciężej niż osoba, która już na „dzień dobry" zdobyła kredyt zaufania.
Zauważmy też, że w zawodach prawniczych prawnik wysoko wynagradzany będzie najczęściej uważany za bardziej kompetentnego, wybitnego w porównaniu do prawnika ledwo wiążącego koniec z końcem. Kto jednak nie jest obeznany ze środowiskiem, zazwyczaj nie posiada informacji na temat statusu majątkowego, czy też rangi społecznej danego specjalisty. I tu znów z pomocą przychodzi tzw. „pierwsze wrażenie". Jeśli klient nie ma innych danych, po których mógłby rozpoznać sytuację majątkową rozmówcy, kieruje się danymi, które ma przed nosem – strojem, dodatkami, zapachem, czy choćby zwykłą schludnością rozmówcy. Bardziej „wyrobieni" klienci wezmą też pod uwagę odpowiedni dobór elementów oficjalnego stroju prawnika, a więc to, czy zna on podstawowe zasady, jakich przestrzegają eleganccy mężczyźni, czy też jest w tej dziedzinie kompletnym dyletantem.
Liczą się tylko dwa kolory
Od czego więc zacząć odpowiedni wybór stroju? Najlepiej od ograniczenia palety stosowanych kolorów. Zasada „less is more" obowiązuje także w klasycznej modzie męskiej. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że zawartość szafy prawnika powinna ograniczyć się do granatów i szarości, z niewielkimi odstępstwami dopuszczalnymi w kompletowaniu dodatków.
Dlaczego? Tu znowu ocieramy się o psychologię. Nie bez powodu rozmaite odcienie koloru niebieskiego upodobali sobie między innymi politycy. Szczególnie kolor granatowy wywołuje wrażenie profesjonalizmu i budzi pozytywny respekt. Kojarzy się ze spokojem, a przez to wywołuje poczucie zaufania i bezpieczeństwa. Osoby, które wykorzystują ten kolor w stroju, zwiększają swoje szanse na to, by inni odbierali je jako inteligentne i kompetentne. Kto na swój kolor podstawowy wybierze granat, będzie także utożsamiany z uporządkowaniem i odpowiedzialnością.