Nagroda przypadła olsztyńskiemu sędziemu za odwagę i zaangażowanie w obronę godności ludzkiej, praw i wolności, sprawiedliwości oraz odwagę w obliczu represji ze strony aparatu politycznego. – Ja tylko robiłem co do mnie należy. W ostatnich latach działaliśmy w takich warunkach, ze zwykłe – ale bezkompromisowe i pozbawione politycznych kalkulacji - wykonywanie obowiązków sędziowskich, ma swoją wagę. Ale myślę, że dzięki temu jesteśmy tu, gdzie jesteśmy – mówił laureat.
Czytaj więcej
Paweł Juszczyszyn z Sądu Rejonowego w Olsztynie jest tegorocznym laureatem Nagrody im. Edwarda We...
Jak dodał, na stanowiskach ani funkcjach nigdy mu nie zależało, ale mając bagaż działalności w obronie niezależności sądów i niezawisłości sędziów, rozważa kandydowanie do odnowionej KRS. Warunkiem jest jednak, by powstała ona w oparciu o projekt Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, który zakłada, że sędziów do KRS wybiorą gremia sędziowskie.
Czytaj więcej
Żadna z partii opozycyjnych nie chce czekać do upływu kadencji obecnych sędziów-członków KRS. – T...
Czytaj więcej
Bazą zmian w Krajowej Rady Sądownictwa ma być projekt autorstwa stowarzyszenia Iustitia.
Drugim gościem magazynu Wojciecha Tumidalskiego była dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska, ekspertka prawa europejskiego, z którą rozmawialiśmy o europejskiej perspektywie przywracania praworządności. Czy można to zrobić szybko? – Wszystko będzie zależało od tego, jak się ułoży kohabitacja z prezydentem i innymi ośrodkami. Do zrobienia jest niesłychanie dużo. Są zaległości, błędy i zaniechania z ostatnich ośmiu lat i ogromna organiczna praca u podstaw – podkreśliła i dodała: prawo europejskie wymaga gry zespołowej – musimy w niej mieć legislację, sądy i administrację. Ogrom projektu stojącego przed nowym rządem polega na tym, by zająć się tym nawałem zadań i umożliwić pracę sądom. To niezwykle trudne - podkreśliła.