Wojciech Tumidalski

Wojciech Tumidalski: Niewinni też mogą się bać "lex Tusk"

Ciekawe, jak jedna z nowych izb Sądu Najwyższego oceni wpływ komisji ds. wpływów rosyjskich na wybory parlamentarne.

Wojciech Tumidalski: Gdy nie masz argumentów, mówisz „sędziokracja”

Politykom trudno pogodzić się z tym, że nie mają władzy sądzenia. Stąd ich protest wobec nakazu dokończenia procesu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, przedwcześnie ułaskawionych przez prezydenta.

Wojciech Tumidalski: Sprzątanie po prezydenckiej łasce

Światy polityki i prawa rządzą się innymi zasadami. W pierwszym lojalność wobec kolegów bierze górę nad lojalnością wobec prawa. Dopóki w drugim jest odwrotnie, praworządność ma szansę ocaleć.

Gardocka: Lex Tusk to nie jest twór prawny. To narzędzie walki politycznej

Nie wierzę, że prawnik wykształcony na Uniwersytecie Jagiellońskim nie rozumiał, co podpisuje. Jeśli rozumiał, co podpisał, to źle o nim świadczy. A jeśli nie rozumiał, to jeszcze gorzej – tak o lex Tusk mówi w programie „Rzecz o Prawie” prof. Teresa Gardocka z Uniwersytetu SWPS. Nie ma ona wątpliwości, że ustawa o komisji do badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo RP to „prawo zbójeckie, które nie ma nic wspólnego z demokratycznymi strukturami prawnymi w tym kraju”.

Wojciech Tumidalski: Między prawem a sprawiedliwością

Lex Tusk niby nie zakazuje kandydowania na żadne funkcje, ale w praktyce blokuje możliwość ich objęcia tym, których komisja uzna za ulegających rosyjskim wpływom.

Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów

Ustawa o komisji ws. wpływów rosyjskich wywołuje wiele obaw i wątpliwości oraz tworzy trudne do zrzucenia odium.

Spór kompetencyjny w TK: rozprawa przełożona na piątek

Na piątek Trybunał Konstytucyjny przełożył sprawę rozstrzygnięcia rzekomego sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym a prezydentem co do ułaskawienia nieprawomocnie skazanych Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Wojciech Tumidalski: Wyrok w procesie brzeskim to przywracanie sprawiedliwości

W czwartek w Sądzie Najwyższym, który uniewinnił polityków Centrolewu skazanych prawie sto lat temu w procesie brzeskim, można było mieć poczucie przywracania dziejowej sprawiedliwości. I to krótko po rocznicy zamachu majowego.

Adam Bodnar: Możemy powiedzieć prezydentowi Dudzie "sprawdzam"

To, że prezydent Andrzej Duda był na szczycie szefów państw Rady Europy w Rejkiaviku i podpisał deklarację głoszącą przywiązanie do demokracji i praw człowieka oznacza, że możemy go z tego przywiązania rozliczać – mówi w programie Rzecz o Prawie Adam Bodnar, b. rzecznik praw obywatelskich, profesor Uniwersytetu SWPS.

Wojciech Tumidalski: Robić mały ślad

W biznesie zawsze lepiej patrzeć w przyszłość, niż oglądać się za siebie. Dlatego choć nie mamy prawa o ochronie klimatu, trzeba działać tak, jakby ono było.