Wojciech Tumidalski

Wojciech Tumidalski: Co sądzi algorytm

Podsądni nie powinni być królikami doświadczalnymi wprowadzanej do sądów cyfryzacji. Nie ma to nic wspólnego z wymierzaniem sprawiedliwości.

Polka w kierownictwie Europejskiego Instytutu Prawa

Ekspertka prawa europejskiego i konsumenckiego dr Aneta Wiewiórowska – Domagalska została wybrana do Komitetu Wykonawczego, kierującego pracami Europejskiego Instytutu Prawa (ELI).

Wojciech Tumidalski: To będzie rok księgowych i doradców

Polski Ład wprowadza tyle komplikacji do i tak już zagmatwanego systemu podatkowego, że potrzeba tęgich głów, by sobie w tym gąszczu poradzić.

Adam Zieliński, „Łona”: To przez władzę jesteśmy na zakręcie, z którego możemy nie wyjść

„Praworządność, spór z Brukselą, kondycja sądów, to są sprawy, przez które Polska jest na zakręcie. I możemy z niego nie wyjść. To wszystko coraz bardziej obchodzi młodych ludzi, w tym odbiorców mojej muzyki” – mówi w programie „Rzecz o Prawie” raper Łona, czyli Adam Zieliński, prawnik w jednej ze szczecińskich kancelarii. A Konrad Turzyński, doradca podatkowy w kancelarii KNDP, ocenia nową wersję Polskiego Ładu. „Można powiedzieć, że jest lepsza, tak jak dożywocie jest lepsze od kary śmierci” – ocenia w rozmowie z Wojciechem Tumidalskim.

Wojciech Tumidalski: Co widać spod togi i munduru

Zamiast opowiadać o zdegenerowanej kaście, która kradnie kiełbasę, pendrive czy chodzi nago po mieście, trzeba zbudować system pomocy psychologicznej ludziom z kłopotami i sąd dyscyplinarny, który bezstronnie rozliczy podobne czyny.

Wojciech Tumidalski: Niechciane pamiątki z wakacji

Jedynym, co osiągamy podnoszeniem kar w nieskończoność, jest nakręcanie nagonki na sędziów, którzy znając realia konkretnych spraw, orzekają sprawiedliwie, a nie tak, jak chcą politycy.

Nagroda im. Edwarda Wende: Adwokackie laury dla prokuratora

Ewa Wrzosek z mokotowskiej prokuratury, która wszczęła śledztwo ws. wyborów kopertowych jest laureatką XIV edycji nagrody im. Edwarda Wende. Wyróżniono też inicjatywę Nasz Rzecznik zabiegającą o oddolny wybór RPO.

Wojciech Tumidalski: Ludzie ministra jako zakładnicy

Sędzia nie może być człowiekiem ministra. Ma orzekać bez lęku, co go za to spotka. Minister zaś ma umożliwiać sędziom jak najlepsze warunki pracy. Tylko tyle i aż tyle.

Brochwicz: narzuca nam się, polityczny handel żywym towarem

Jeśli nie zgodzimy się na udział w narzucany nam z zewnątrz, swoisty handel żywym towarem, to ochronę granicy da się pogodzić z obowiązkiem udzielenia pomocy życiowym rozbitkom na granicy, którzy wołają do nas o pomoc. To obowiązek moralny i prawny – mówi w Rzeczy o Prawie adwokat Wojciech Brochwicz, były wicekomendant Straży Granicznej i współtwórca Jednostki GROM.

Wojciech Tumidalski: Szczepionkowa zgaduj-zgadula

Przepisy o dostępie pracodawców do informacji o tym, czy pracownik jest zaszczepiony, powinny być jasne, by uniknąć wątpliwości. I akurat w tej kwestii polskie władze nie mają się czego obawiać ze strony europejskich trybunałów.