Wojciech Tumidalski

Wojciech Tumidalski

Zastępca szefa działu prawo

Dziennikarz, komentator prawny. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Wcześniej w Radiu Sudety, Radiu Wałbrzych, Rozgłośni Harcerskiej (RH Kontakt) i przez 21 lat w PAP. W „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Przewodniczący Rady Press Club Polska. Ambasador Wałbrzycha. Laureat Złotej Wagi (2010 r.) dziennikarz roku radców prawnych (2011 r.) finalista Grand Press (2018 r.). Gitarzysta i wokalista Zaawansowanego Zespołu Niespokojnych Nóg.

Wojciech Tumidalski: Czego prezydent Andrzej Duda nie rozumie, broniąc prokuratora Dariusza Barskiego

Prezydent Andrzej Duda, broniąc prokuratora Dariusza Barskiego, zachowuje się, jakby nie widział różnicy między odebraniem prawa jazdy a stwierdzeniem, że ktoś jeździ samochodem bez uprawnień.

Dr Machińska: nie było tortur Kamińskiego i Wąsika, lecz walka o ich życie

Mówienie, że wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika stosowano tortury jest niedopuszczalnym nadużyciem. Służba Więzienna miała obowiązek dbać o ich życie i zdrowie – podkreśla dr Hanna Machińska, członkini Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, gość programu „Rzecz o Prawie”.

Wojciech Tumidalski: Kolizje będą nieuniknione

Kolejny raz wkraczamy w okres, gdy działania prokuratury będą nachodzić na aktywność sejmowych komisji śledczych. Poruszanie się w tym gąszczu wymaga kunsztu prawniczego.

Wojciech Tumidalski: Komisja śledcza ws. Afery wizowej poradzi sobie bez zeznań Piotra Wawrzyka

Piotr Wawrzyk jako podejrzany w śledztwie ws. afery wizowej będzie mógł odmówić zeznań przed sejmową komisją śledczą. Ale to nie udaremni jej prac.

Wojciech Tumidalski: Lekcja od skazanych

Jeśli ze sprawy Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika może coś wyniknąć, niech to będzie refleksja o losie osadzonych zgotowanym im w minionych latach.

Ekspert: głodówka skazanego to kara dyscyplinarna

Polska rzeczywistość więzienna jest szara i średniowieczna – mówi dr Wojciech Górowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, adwokat, gość magazynu Rzecz o Prawie.

Wojciech Tumidalski: Kodeks moralny ministra Bodnara

Brawurowe ruchy Adama Bodnara obronią się jedynie wtedy, gdy opinia publiczna się upewni, że nie stoi za nimi żądza zemsty w prokuraturze, lecz naprawa patologii w ściganiu przestępstw. Zapowiada się jednak wojna na szczytach.

Wojciech Tumidalski: Może to dobrze, że Adam Glapiński nie stanie przed Trybunałem Stanu

Obecna sejmowa większość być może liczyła na pokazowy proces Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. I nie jest tak, by nie było ku temu powodów. Ale dzięki Trybunałowi Konstytucyjnemu prezes NBP może spać spokojnie.

Wojciech Tumidalski: Wrócił Sąd Najszybszy

Wyścigi między izbami Sądu Najwyższego doprowadziły do tego, że status dwóch prawomocnie skazanych posłów nadal jest niejasny. Tak bywa, gdy do sali rozpraw wkracza polityka.

Wojciech Tumidalski: Mariusz Muszyński ustanawia nowe sędziowskie zwyczaje

Trudno sobie wyobrazić, że Mariusz Muszyński, radzący prezydentowi by zaskarżyć budżet do Trybunału Konstytucyjnego, będzie w tej sprawie orzekał jak gdyby nigdy nic – zamiast się z niej wyłączyć.