Już po raz czwarty organizują go wspólnie „Rzeczpospolita", Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz firma K2 Internet. Badaniu poddano wszystkie 45 sądów okręgowych oraz 11 apelacyjnych. Po raz drugi oceniono też stronę Sądu Najwyższego, a po raz pierwszy Trybunału Konstytucyjnego. Niestety, portale dwóch najwyższych organów Temidy pozostawiają wiele do życzenia.
– W ciągu zaledwie czterech lat sądy dokonały wielkiego skoku technologicznego, ich strony stały się naprawdę użyteczne. Pojawiają się takie nowości, jak sądowe newslettery czy e-formularze do zamawiania akt sądowych – mówiła Ewa Usowicz, zastępca redaktora naczelnego „Rz".
Drugie miejsce zajęły SO w Bielsku-Białej (awans z 35.) i wrocławski Sąd Apelacyjny. Trzecie przypadło: SO w Legnicy oraz SA w Lublinie ex aequo z SA w Szczecinie.
Wśród tych, którym udało się w ostatnim roku „wystrzelić" w rankingu, trzeba jeszcze wymienić SO w Częstochowie (awans z 43. lokaty na siódmą) i SO w Białymstoku (z 42. na ósmą).
– Trochę się zawstydziliśmy i wzięliśmy do pracy, ten ranking nas zmobilizował – powiedziała Katarzyna Topczewska, wiceprezes SO w Białymstoku.