Projekt nowego kodeksu etyki radców prawnych wprowadza m.in. regulacje odnoszące się do nowych technologii. Obecny kodeks wskazuje, że radca powinien odpowiednio zabezpieczyć uzyskane przez siebie informacje. Nowelizacja wyszczególnia tu informacje „przechowywane lub przekazywane za
pomocą informatycznych nośników danych, a także w przypadku przetwarzania informacji w chmurze informatycznej".
– Być może przepisy dotyczące przetwarzania informacji w Internecie będą w trakcie konsultacji uzupełnione – mówi Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. – Jest to coraz istotniejsza kwestia, którą zauważają prawnicy w całej Europie. Np. belgijska adwokatura wprowadziła obowiązek wysyłania e-maili wyłącznie z adresów samych prawników, a nie sekretarek. My tak daleko nie idziemy, ale zauważamy problem – dodaje.
Nowością jest też wskazanie, że radca powinien w miarę możliwości dążyć do zakończenia sprawy w sposób polubowny lub w drodze mediacji, jeśli leży to w interesie klienta, zwłaszcza oszczędza mu kosztów. Powinien ponadto – także „w miarę możliwości" – działać pro bono.
Szeroko ujęte są kwestie współpracy z klientem. Bardziej szczegółowe są m.in. zapisy dotyczące informowania go o przebiegu sprawy, możliwości rezygnacji ze świadczenia pomocy prawnej czy też konfliktu interesów. Nowością jest regulacja dotycząca porozumień związanych z unikaniem konfliktu interesów między adwokatami i radcami działającymi w jednej kancelarii.