Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy stanowiące, iż renciście nie należy się świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, naruszają ustawę zasadniczą.
Czytaj też: Świadczenie pielęgnacyjne a renta lub emerytura
Strona skarżąca wniosła o uznanie za niekonstytucyjny art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych z z art. 71 ust. 1 zd. drugie, art. 2 i art. 32 Konstytucji RP.
Przepisy o świadczeniach rodzinnych stanowią, że świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub pracy zarobkowej przysługuje matce albo ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka, rodzicom zastępczym lub innym osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny w przypadku, gdy nie podejmują lub rezygnują z pracy zarobkowej, by opiekować się osobą z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, które wymagają stałej lub długotrwałej opieki i pomocy.
Zaskarżony przepis wyklucza jednak możliwość otrzymania tego świadczenia przez osobę, która ma ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego albo rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.