Korwin-Mikke: Elektrownia atomowa - tak. Ale po co do tego prezydenci?

- Całe życie mówiłem, że jak robi się elektrownię atomową, to ze Stanów Zjednoczonych. Ale do tego celu nie są potrzebni prezydenci - ocenił Janusz Korwin-Mikke.

Aktualizacja: 26.06.2020 18:19 Publikacja: 26.06.2020 18:11

Korwin-Mikke: Elektrownia atomowa - tak. Ale po co do tego prezydenci?

Foto: Fotorzepa/ Marian Zubrzycki

qm

Prezydent Andrzej Duda nie przywiózł z wizyty w USA konkretów dotyczących budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, ale potwierdził, że nasz kraj chce wykorzystać w tym biznesie amerykańską technologię. Zapowiedział też, że w najbliższym czasie zostanie podpisana umowa pomiędzy USA i Polską, która umożliwi rozpoczęcie prac projektowych. Także wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin potwierdził, że Amerykanie będą strategicznym partnerem Polski w tym przedsięwzięciu i że liczy ponadto na ich kapitałowe zaangażowanie w projekt.

Dowiedz się więcej: Zanim doczekamy się atomu, system może paść przez pogodę

Szacuje się, że łączny koszt inwestycji w energetykę jądrową o mocy 6–9 GW sięgnie 100–135 mld zł.

Plany budowy elektrowni atomowej w Polsce komentował w Polskim Radiu 24 Janusz Korwin-Mikke. - To, że powinniśmy różnicować energię, to jest oczywiste. Dobrze jest mieć energię z węgla, z oleju, z wody, z powietrza również na wszelki wypadek - acz jest to bardzo droga energia w tej chwili, ale na wszelki wypadek taką baterię można mieć - mówił.

- Trzeba to różnicować i bardzo rozsądne jest, że robimy elektrownię atomową - dodał lider Konfederacji, zaznaczając, że „tego nie powinni robić prezydenci, bo prezydenci się na tym nie znają”.

- Ja całe życie mówiłem, że jak robi się elektrownię atomową, to ze Stanów Zjednoczonych. Ale do tego celu nie są potrzebni prezydenci, tylko po prostu robi się przetarg w Polsce i jakaś firma amerykańska - ich jest bardzo dużo - na pewno wygra, a może wygra jakaś inna, może japońska, i wtedy buduje. Po co do tego celu prezydenci? - zastanawiał się Korwin-Mikke.

Rządowy plan przewiduje, że uruchomienie pierwszego bloku jądrowego o mocy ok. 1–1,5 GW nastąpi w 2033 r. W kolejnych latach planowane jest uruchomienie kolejnych pięciu takich bloków w odstępach dwóch, trzech lat.

Polityka
Ile mieszkań ma Karol Nawrocki? Kandydat PiS twierdził, że jedno, dokumenty temu przeczą
Polityka
Karol Nawrocki wydał książkę poza IPN. Pracownicy Instytutu muszą mieć na to zgodę
Polityka
Donald Tusk: Rafał Trzaskowski jest kandydatem obywatelskim, niezależnym ode mnie
Polityka
Nowy sondaż po debacie prezydenckiej. Karol Nawrocki nieco bliżej Rafała Trzaskowskiego
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Krzysztof Bosak: Sztab Nawrockiego kopiuje wręcz nasze hasła. Oby traktowali to poważnie