Wybory prezydenckie: Są wyniki badania exit poll. Znamy skład II tury

Do rozstrzygnięcia wyborów prezydenckich potrzebna będzie druga tura - wynika z sondażu exit poll. Badanie wskazuje, że w decydującej walce o prezydenturę zmierzą się kandydat KO Rafał Trzaskowski i popierany przez PiS Karol Nawrocki.

Aktualizacja: 18.05.2025 23:33 Publikacja: 18.05.2025 21:00

Przed wyborami sondaże wskazywały, że do drugiej tury wejdą Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki. Sond

Przed wyborami sondaże wskazywały, że do drugiej tury wejdą Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki. Sondaże exit poll potwierdzają te prognozy

Foto: PAP

zew

W niedzielę 18 maja odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich, które mają wyłonić następcę prezydenta Andrzeja Dudy, piastującego urząd od 2015 roku. Lokale wyborcze były otwarte od godz. 7:00 do 21:00.

Wybory prezydenckie 2025. Wyniki sondażu exit poll

Tuż po zakończeniu ciszy wyborczej opublikowano wyniki sondażu exit poll. Z badania pracowni Ipsos dla trzech stacji telewizyjnych (TVP, TVN i Polsatu) wynika, że najwięcej głosów w pierwszej turze otrzymał kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski (30,8 proc.). Za nim uplasował się popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki (29,1 proc.). To ci kandydaci będą rywalizowali w drugiej turze, która odbędzie się 1 czerwca.

Czytaj więcej

Prince Polo, hantle i hulajnogi, czyli jak obchodzono ciszę wyborczą w serwisie X

Po zamknięciu lokali wyborczych ogłoszono także sondaż exit poll, jaki dla Telewizji Republika przygotowała Ogólnopolska Grupa Badawcza. Również według tego badania wybory prezydenckie 2025 rozstrzygną się w drugiej turze, w której zmierzą się Rafał Trzaskowski (31,6 proc.) i Karol Nawrocki (29,8 proc.).

Według sondażu Ipsos, trzecie miejsce w pierwszej turze wyborów zajął poseł Konfederacji Sławomir Mentzen (15,4 proc.), za nim znaleźli się lider Konfederacji Korony Polskiej Grzegorz Braun (6,2 proc.) oraz współprzewodniczący Partii Razem Adrian Zandberg (5,2 proc.) i marszałek Sejmu Szymon Hołownia (4,8 proc.).

Dalsze miejsca zajęli: wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat (4,1 proc.), była posłanka PPS Joanna Senyszyn (1,3 proc.), dziennikarz Krzysztof Stanowski (1,3 proc.), poseł Wolnych Republikanów Marek Jakubiak (0,8 proc.), ekonomista Artur Bartoszewicz (0,5 proc.), dziennikarz Maciej Maciak (0,4 proc.) oraz kandydat Bezpartyjnych Samorządowców Marek Woch (0,1 proc.).

Ilu Polaków zagłosowało w wyborach prezydenckich? Dane o frekwencji

Na konferencji prasowej po godz. 18:30 przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak podał dane o frekwencji, opracowane na podstawie informacji ze wszystkich 29 815 obwodowych komisji wyborczych. Frekwencja według stanu na godz. 17:00 wyniosła 50,69 proc. i była o 2,8 pkt. proc. wyższa niż o tej samej porze podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich w 2020 r., ale niższa niż w wyborach parlamentarnych w 2023 r.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich. Kandydat KO Rafał Trzaskowski w towarzystwie żony Małgorzaty gł

Pierwsza tura wyborów prezydenckich. Kandydat KO Rafał Trzaskowski w towarzystwie żony Małgorzaty głosował w Warszawie

Foto: PAP/Piotr Nowak

Z danych PKW wynika, że do godz. 17:00 najwyższą frekwencję odnotowano w województwie mazowieckim (2,26 mln osób, 54,97 proc.), a najniższą - w województwie opolskim (0,3 mln wyborców, 43,22 proc.).

Jeśli chodzi o liczbę wydanych kart w stosunku do liczby uprawnionych, to rekordowo wysoka frekwencja (73,81 proc.) była w Krynicy Morskiej, rekordowo niska (30,45 proc.) - w gminie Zębowice (powiat oleski, województwo opolskie).

Wybory prezydenckie. Karol Nawrocki, kandydat popierany przez PiS, głosował w Gdańsku, towarzyszyła

Wybory prezydenckie. Karol Nawrocki, kandydat popierany przez PiS, głosował w Gdańsku, towarzyszyła mu żona Marta oraz dzieci

Foto: PAP/Adam Warżawa

Wybory prezydenckie. Rekordowa liczba kandydatów

Chęć startu w wyborach prezydenckich w 2025 roku wyraziła rekordowo wysoka liczba osób. Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 44 komitety i - ostatecznie - trzynaście kandydatur.

W wyborach wystartowali: Artur Bartoszewicz (niezależny), Magdalena Biejat (wystawiona przez Lewicę), Grzegorz Braun (kandydat Konfederacji Korony Polskiej), Szymon Hołownia (kandydat Trzeciej Drogi), Marek Jakubiak (kandydata Wolnych Republikanów), Maciej Maciak (niezależny), Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji), Karol Nawrocki (kandydat popierany przez PiS), Joanna Senyszyn (niezależna), Krzysztof Stanowski (niezależny), Rafał Trzaskowski (kandydat Koalicji Obywatelskiej), Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców) i Adrian Zandberg (kandydat Partii Razem).

Czytaj więcej

Wybory prezydenckie. Jaka jest frekwencja? Szef PKW podał najnowsze dane

Państwowa Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji czterech kandydatów - Dawida Jackiewicza (ministra w rządzie Beaty Szydło), Wiesława Lewickiego (partia Normalny Kraj), Romualda Starosielca (Ruch Naprawy Polski) i Pawła Tanajno - ponieważ nie złożyli oni wymaganej liczby 100 tys. prawidłowych podpisów.

Ostatni raz trzynaście osób startowało w wyborach prezydenckich w 1995 roku. Wówczas początkowo liczba kandydatów była jeszcze większa, ale cztery osoby wycofały się z wyborów przed pierwszą turą.

W niedzielę 18 maja odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich, które mają wyłonić następcę prezydenta Andrzeja Dudy, piastującego urząd od 2015 roku. Lokale wyborcze były otwarte od godz. 7:00 do 21:00.

Wybory prezydenckie 2025. Wyniki sondażu exit poll

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Polityka
Wybory prezydenckie 2025: Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki w drugiej turze wyborów
Polityka
Znamy wyniki sondażu late poll. Różnica między Trzaskowskim a Nawrockim to dwa punkty
Polityka
„Ujawnił się szeroki front gaśnicowy”. Grzegorz Braun zapowiada walkę w kolejnych wyborach
Polityka
Kampania startuje od nowa. Dwa tygodnie ostrej walki politycznej
Polityka
Trzaskowski i Nawrocki powalczą w drugiej turze