O ciszy wyborczej mówi artykuł 107 Kodeksu wyborczego. Przepisy stanowią, że cisza wyborcza zaczyna obowiązywać na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa aż do zakończenia głosowania w wyborach. Przed I turą wyborów prezydenckich cisza wyborcza obowiązywała więc od północy 17 maja do godziny 21.00 18 maja.
W czasie ciszy wyborczej nie można prowadzić agitacji wyborczej, organizować wieców i zgromadzeń wyborczych, ale też podawać sondaży wyborczych ani prognozowanych wyników wyborów. Za złamanie zakazu publikacji sondaży i prognoz wyborczych grozi kara od 500 tysięcy do miliona złotych.
Czytaj więcej
„Czy Pani/Pana zdaniem w Polsce przed wyborami powinna obowiązywać cisza wyborcza (tak jak obecni...
Wybory prezydenckie: Dlaczego Rafał Trzaskowski to Prince Polo, a Karol Nawrocki to Hantle?
Przepisy o ciszy wyborczej są jednak regularnie obchodzone w internecie. W serwisie X (dawny Twitter) obchodzenie przepisów o ciszy wyborczej przybiera postać tzw. bazarku – sondażowe lub prognozowane poparcie dla kandydatów jest podawane w formie ceny za produkty spożywcze lub inne produkty, pod którymi ukryci są poszczególni kandydaci.
W tym roku Rafał Trzaskowski był określany na „bazarku” jako „Prince Polo” bądź „Pince Polo”, co było nawiązaniem do jego wystąpień w czasie kampanii wyborczej, gdy kandydat KO na prezydenta wskazywał wafelki Prince Polo jako symbol współpracy polsko-amerykańskiej i chwalił ten produkt jako bardzo popularny w wielu miejscach świata, m.in. na Islandii, gdzie „wszyscy zajadają się Prince Polo” – przy czym Trzaskowski wypowiadał nazwę tak, że brzmiała jak „Pince Polo”.