Donald Tusk po posiedzeniu Rady Europejskiej: „Tarcza Wschód” jednym z priorytetów obronnych

Jeśli NATO ma być nadal paktem, który gwarantuje Polsce i Europie bezpieczeństwo, to musi wziąć na siebie o wiele więcej odpowiedzialności i zadań - powiedział po posiedzeniu Rady Europejskiej premier Donald Tusk, który przebywa w Brukseli.

Publikacja: 21.03.2025 09:29

Donald Tusk po posiedzeniu Rady Europejskiej: „Tarcza Wschód” jednym z priorytetów obronnych

Foto: REUTERS/Stephanie Lecocq

adm

Premier Donald Tusk przybył w czwartek do Brukseli, by wziąć tam udział w posiedzeniu Rady Europejskiej. W piątek – już po unijnym szczycie – odbyła się konferencja prasowa szefa rządu. 

Donald Tusk w Brukseli: Deregulacja ruszyła na serio

- Zakończyło się posiedzenie Rady Europejskiej, doszło do postawienia kolejnych ważnych kroków z punktu widzenia polskich interesów – powiedział podczas konferencji prasowej Donald Tusk. - Unia Europejska przyjęła zobowiązanie – a jestem dumny, że jest to w czasie polskiej prezydencji – że do czerwca zredukujemy obciążenia, koszty wywołane nadmierną regulacją - dodał szef polskiego rządu.

Czytaj więcej

Uchwała ws. bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej przyjęta, ale nie jednogłośnie

Polityk podkreślił, że „na serio ruszyła deregulacja”. - Nawet jeśli jeszcze niektórzy w UE wolą używać innych słów, to wszyscy zgodziliśmy się, że ograniczenie przepisów, aktów prawnych musi być bardzo masywne i odczuwalne natychmiast, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw - powiedział Tusk. Jak dodał, w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw redukcja kosztów powinna sięgnąć 30 proc.

Premier zapowiedział również, że w poniedziałek odbędzie się spotkanie z przedstawicielami strony społecznej w sprawie deregulacji. - Złożymy pierwszy meldunek, gdzie jesteśmy z deregulacją - stwierdził. - Będę wzywał wszystkich, którzy uczestniczą w procesie deregulacji polskiej gospodarki, abyśmy wspólnie zdążyli przedstawić pakiet propozycji deregulacji prawa europejskiego do czerwca. Zależy mi na tym, aby polski wkład w odbiurokratyzowanie UE był bardzo widoczny - dodał.

Tusk: Europa nie może być dłużej bezbronna

Podczas szczytu Rady Europejskiej rozmawiano także o militarnym wzmocnieniu Europy. - Europa nie może być dłużej bezbronna. Nowa polityka amerykańska kładzie nacisk na większą odpowiedzialność Europy za samą siebie. Polska wie o tym od dawna – podkreślił Tusk. Jak dodał „od teraz nie będziemy już sami, jeśli chodzi o wydatki”. - Do tej pory chwalił nas prezydent Trump czy Bruksela, ale lepiej dla nas byłoby, gdyby za pochwałami szły także wydatki innych krajów – powiedział szef rządu.

Czytaj więcej

KE zdecydowała: „Tarcza Wschód” w Białej Księdze. Co to oznacza?

- Jeśli NATO ma być nadal paktem, który gwarantuje Polsce i Europie bezpieczeństwo, to jest oczywiste już dla wszystkich, że Europa musi wziąć na siebie o wiele więcej odpowiedzialności i zadań obronnych – stwierdził premier Brukseli.

Donald Tusk zaznaczył także, że „Tarcza Wschód” została wpisana jako jeden z priorytetów obronnych. Dodał też, że w sobotę z szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem „pojedzie obejrzeć nową infrastrukturę na polskiej granicy wschodniej”. - Chciałbym, żeby więcej państw – podobnie do Polski – podjęło ten wysiłek. Tak, aby Tarcza Wschód była priorytetem – zaznaczył.

Tusk apeluje do Dudy. Chodzi o zawieszenie prawa do azylu

Podczas konferencji prasowej Donald Tusk mówił też o kwestiach związanych z migracją. Polityk powiedział między innymi, że działania polskiego rządu „robią wrażenie w UE”.

- Mimo rosnącej presji ze stron służb białoruskich skutecznie zatrzymujemy falę nielegalnych migrantów. To spotyka się z pełnym zrozumieniem w Unii – powiedział premier, apelując do prezydenta o jak najszybszy podpis pod ustawą o zawieszeniu prawa do azylu. - Nie chcę poganiać prezydenta, ale my nie mamy czasu jako Polacy. Codziennie mamy 150–200 prób przekroczenia nielegalnego granicy. Kiedy prezydent wreszcie podpisze ustawę, to rozporządzenie wprowadzimy natychmiast - zauważył szef rządu.

Czytaj więcej

Sejm uchwalił ustawę ograniczającą prawo do azylu

Jak powiedział Tusk, „jeśli prezydent podpisze ustawę azylową, to natychmiast wprowadzone zostanie w życie rozporządzenie i zrobiona duża kampania informacyjna”. - Także w tych krajach, z których pochodzi większość migrantów, którzy chcą przekroczyć nielegalnie naszą granicę. Każdy dzień zwłoki to narażanie naszych służb na granicy na przedłużanie tego ostrego stanu zapalnego – powiedział Tusk, zwracając się do prezydenta Andrzeja Dudy. 

Czytaj więcej

Donald Tusk apelował do Andrzeja Dudy. Co dalej z kontrowersyjną ustawą?
Polityka
Sondaż: Kto wypadł najlepiej w debacie „Super Expressu”?
Polityka
Jacek Nizinkiewicz: Sondaż pokazuje, że debatę wygrał Trzaskowski. Kandydat KO nie może ignorować lewicy
Polityka
Podcast „Rzecz w tym”: Szczyt Trójmorza: Geopolityka cierpi w czasie kampanii wyborczej
Polityka
Ile mieszkań ma Karol Nawrocki? Kandydat PiS twierdził, że jedno, dokumenty temu przeczą
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Karol Nawrocki wydał książkę poza IPN. Pracownicy Instytutu muszą mieć na to zgodę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne