Kończymy relację
Dziękujemy, że byli dziś Państwo z nami.
Szef MSZ Białorusi: Organizowanie przerzutu migrantów? Rażące kłamstwa
- Rozmawialiśmy o tym wiele razy. Jeśli nasi polscy sąsiedzi podejmą taką decyzję, to oczywiście w odpowiedzi podejmiemy również adekwatne działania - powiedział w rozmowie z dziennikarzami szef MSZ Białorusi Uładzimir Makiej, odnosząc się do ewentualnego zamknięcia polskiej granicy.
Czytaj więcej
Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej zapowiedział, że jeśli Polska podejmie decyzję o zamknięciu granicy, to Białoruś odpowie "w adekwatny sposób". Cytowany przez agencję BiełTA oświadczył, że Białoruś robi wiele dla zażegnania obecnego kryzysu migracyjnego.
Irak zawiesił bezpośrednie loty na Białoruś
MSZ Iraku przekazało, że wstrzymało wszystkie bezpośrednie loty z Iraku do Białorusi, by chronić Irakijczyków przed gangami przemytników ludzi.
Czytaj więcej
MSZ Iraku przekazało, że wstrzymało wszystkie bezpośrednie loty z Iraku do Białorusi, by chronić Irakijczyków przed gangami przemytników ludzi.
Wąsik: Widać, że Białorusi zależy na eskalacji
- Widać ewidentnie, że stronie białoruskiej zależy na eskalacji tego konfliktu po to, żeby Łukaszenko mógł sobie załatwić sprawy wewnętrzne. Wiadomo, że te zagrożenia, które on pokazuje, że to Polska zagraża Białorusi powinno go to jeszcze wzmacniać wewnętrznie - powiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik w programie "Gość Wiadomości".
Czytaj więcej
- Mieliśmy już próby celowania do naszych żołnierzy, mieliśmy oddany strzał prawdopodobnie z pustaka, ale mimo wszystko. Widać ewidentnie, że stronie białoruskiej zależy na eskalacji tego konfliktu po to, żeby Łukaszenko mógł sobie załatwić sprawy wewnętrzne - powiedział Maciej Wąsik, wiceminister w resorcie spraw wewnętrznych i administracji oraz sekretarz Kolegium ds. Służb Specjalnych.
Trzaskowski: Trzeba uszczelnić granicę i to jest jasne
- W tej chwili interesem narodowym jest zabezpieczenie granicy i wszyscy powinniśmy to popierać. Ale to, że miesiącami nic nie było robione jest to w pełni odpowiedzialność rządu - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, pytany w Polsat News o kryzys migracyjny na granicy z Białorusią.
- Dzisiaj trzeba uszczelnić granicę i to jest jasne, wszyscy się co do tego absolutnie zgadzamy, natomiast imigranci szli przez polską granicę miesiące wcześniej, zanim się rząd PiS-u obudził - dodał.
Czytaj więcej
- Dzisiaj trzeba uszczelnić granicę i to jest jasne, wszyscy się co do tego absolutnie zgadzamy - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W rozmowie z Polsat News wiceprzewodniczący PO zarzucił rządowi PiS, że ten zbyt późno rozpoczął wysiłki dyplomatyczne w związku z kryzysem na granicy z Białorusią.
Śmierć rosyjskich spadochroniarzy na Białorusi
Dwaj rosyjscy spadochroniarze zginęli podczas ćwiczeń pod Grodnem. Według wstępnych relacji świadków, przyczyną incydentu był nagły podmuch wiatru.
Czytaj więcej
Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że podczas ćwiczeń na Białorusi zginęło dwóch spadochroniarzy.
MON: Coraz większa liczba białoruskich służb w rejonie Kuźnicy
Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało w mediach społecznościowych kolejne nagranie z granicy polsko-białoruskiej. "Zwraca uwagę coraz większa liczba białoruskich służb w rejonie Kuźnicy" - czytamy.
MSZ: Polska wzywa władze Białorusi do zapewnienia migrantom właściwej opieki
Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało komunikat, w którym "z zadowoleniem przyjmuje zajęcie się przez Radę Bezpieczeństwa ONZ problemem kryzysu na granicy UE-Białoruś". Chodzi o czwartkowe posiedzenie RB ONZ, po którym Estonia, Francja i Irlandia, przy poparciu Wielkiej Brytanii, Norwegii i USA oraz Albanii, która w 2022 r. rozpocznie swą kadencję w Radzie, wyraziły "solidarność z Polską i Litwą, jak również gotowość do dalszego wsparcia i determinację w ochronie UE przed hybrydowymi atakami władz białoruskich".
"Należy podkreślić, że członkowie Rady opowiadający się za podjęciem na jej forum tematu kryzysu na granicy UE-Białoruś podzielają punkt widzenia Polski odnośnie do jego rzeczywistych źródeł" - czytamy w komunikacie MSZ.
Ministerstwo zadeklarowało, że strona polska jest zaniepokojona trudną sytuacją humanitarną migrantów i "wzywa władze Białorusi do zapewnienia im właściwej opieki bądź zapewnienia możliwości powrotu do krajów pochodzenia".
Czerwińska: Mam nadzieję, że opozycja będzie współpracować z państwem polskim w celu zabezpieczenia granic
Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska na antenie TVP Info wyraziła nadzieję, że "teraz opozycja będzie współpracować z państwem polskim w celu zabezpieczenia granic, nie będzie w tym przeszkadzać". - Bo też mam nadzieję, (że) zrozumiała, że te działania, które konfliktują Polskę, ten wewnętrzny konflikt, był takim sygnałem dla Łukaszenki, dla Putina, że tak, tu, w Polsce, może być podatny grunt do tego, żeby zaatakować, szturmować te granice - oświadczyła, pytana o kryzys migracyjny na granicy z Białorusią i odnosząc się wcześniej do wydarzeń z poniedziałku, gdy na południe od przejścia granicznego w Kuźnicy doszło do próby siłowego przedarcia się grupy migrantów na polską stronę.
- Podstawową potrzebą każdego człowieka jest bezpieczeństwo. Politycy rządzący, którzy organizują państwo, są zobowiązani do tego, żeby to bezpieczeństwo było zagwarantowane - ale nie tylko politycy rządzący. Cała klasa polityczna musi współdziałać w takich sprawach z rządem. To jest sprawa naszej racji stanu, to jest rzecz fundamentalna - mówiła rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości.
USA zaniepokojone "używaniem migracji jako broni politycznej"
Do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej odniósł się sekretarz stanu USA Antony Blinken. - Jesteśmy bardzo zaniepokojeni działaniem Białorusi, by używać migracji jako broni politycznej. Nie będę zapowiadał żadnych możliwych sankcji, ale rozważamy różne narzędzia, którymi dysponujemy - powiedział szef amerykańskiej dyplomacji na konferencji prasowej po rozmowach ze swym odpowiednikiem z Kataru, Mohamedem ibd Abdulrahmanem as-Sanim.
Błaszczak: Sytuacja na granicy jest napięta
- Chciałbym podkreślić, że sytuacja na granicy jest napięta. Mamy do czynienia wciąż z atakami o charakterze hybrydowym. One mają miejsce non stop. Wykorzystywani są migranci przez reżim Łukaszenki do atakowania Polski, a więc atakowania również Unii Europejskiej, bo wszyscy doskonale wiemy, że granica polska jest również granicą Unii Europejskiej - mówił po spotkaniu z przedstawicielami Straży Granicznej i policji w Olsztynie minister obrony narodowej.
Szef MON: Służba jest bardzo wymagająca
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że za bezpieczeństwo na granicy Polski odpowiada przede wszystkim Straż Graniczna, która jest wspierana przez żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy policji.
- Obowiązkiem państwa polskiego jest zadbanie o to, żeby warunki służby były możliwie godne - powiedział dodając, że służba ta jest "bardzo wymagająca, bardzo trudna".
Andrzej Duda dziękuje żołnierzom i funkcjonariuszom
Prezydent mówił, że wobec "hybrydowego ataku na polską granicę, a zarazem granicę UE" polscy żołnierze i funkcjonariusze wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej w sposób "niezwykle profesjonalny, odpowiedzialny i dzielny".
- Ogromnie jestem wdzięczny za niezwykle ofiarną służbę żołnierzom, policjantom, którzy wspaniale wykonują swoje zadania, nie tylko tam, gdzie państwo widzicie, na samej linii granicznej, gdzie funkcjonariusze prewencji policji murem stoją, własną piersią zasłaniając polską granicę i polską ziemie, ale i poza obszarem bezpośrednio granicznym, gdzie stoją patrole - podkreślił Andrzej Duda dodając, że ponad 26 tys. policjantów z całej Polski jest zaangażowanych w działania w pobliżu granicy.
Prezydent zapewnił, iż państwo dołoży "wszelkich starań", aby służba żołnierzy i funkcjonariuszy na granicy odbywała się "jak najsprawniej" i "jak najbezpieczniej" dla pełniących tę służbę.
Prezydent Duda po odprawie w Olsztynie
- Wzięliśmy udział w odprawie dowódców Wojska Polskiego, komendanta głównego Straży Granicznej oraz komendanta głównego Policji wraz z komendantami wojewódzkimi, zaangażowanymi w sprawę obrony polskiej granicy na Podlasiu - powiedział po spotkaniu w Olsztynie prezydent Andrzej Duda.
Dodał, że wraz z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem wysłuchał raportów i zapoznał się z sytuacją. - Podzieliłem się z panem ministrem, panami generałami i komendantami swoimi uwagami związanymi z moją wczorajsza obecnością wieczorną wśród żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz policji na granicy w Nowym Dworze - zaznaczył.
Prezydent i szef MON w Olsztynie
W Olsztynie rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka z dowództwem i żołnierzami 16 Dywizji oraz funkcjonariuszami innych służb pełniących służbę na granicy polsko-białoruskiej. Spodziewane jest wystąpienie prezydenta.
MSWiA: Niemcy i Słowenia oferują wsparcie polityczne
MSWiA informuje, że szef resortu Mariusz Kamiński został podczas rozmowy telefonicznej zapewniony przez ministra spraw wewnętrznych Słowenii Aleša Hojsa o politycznym wsparciu Polski w działaniach na granicy polsko-białoruskiej ze strony Słowenii, która do końca roku sprawuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.
Resort podał też, iż Kamiński rozmawiał telefonicznie z szefem MSW Niemiec Horstem Seehoferem. "Minister Seehofer podziękował za działania polskich służb na wschodniej granicy UE oraz zaoferował wszelkie wsparcie polityczne w zakresie wspólnej walki ze sztucznie stworzonym zagrożeniem hybrydowym" - podano.
Rzecznik rządu irackiego Kurdystanu: 7,5-8 tys. migrantów z Kurdystanu na granicy Polski
Jotiar Adil, rzecznik rządu irackiego Regionu Kurdystanu, autonomicznej jednostki w ramach Iraku, w rozmowie z serwisem Rudaw.net szacował, że na granicy Polski z Białorusią utknęło nawet 17 tys. imigrantów, z czego 7,5 do 8 tysięcy z irackiego Kurdystanu.
Minister obrony Białorusi: Mamy potencjał by bronić granic, jeśli trzeba z pomocą Rosji
Białoruś ma potencjał wojskowy, który pozwala jej zapewnić sobie bezpieczeństwo, z pomocą Rosji, jeśli będzie taka potrzeba - stwierdził białoruski minister obrony, Wiktar Chrenin, w wydanym w piątek oświadczeniu.
Straż Graniczna: Drewno na opał i pożywienie dowiezione do koczowiska w pobliżu Kuźnicy
MSWiA: Po stronie białoruskiej trwają przygotowania do stworzenia dużego obozu migrantów
Szef MSZ Ukrainy: Sojusznicy ostrzegają Rosję przed atakiem na nasz kraj
- Zachodni sojusznicy Ukrainy podjęli wysiłki dyplomatyczne, aby przestrzec Rosję przed rozpoczęciem militarnej eskalacji przeciw Ukrainie - oświadczył szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba.
Czytaj więcej
- Zachodni sojusznicy Ukrainy podjęli wysiłki dyplomatyczne, aby przestrzec Rosję przed rozpoczęciem militarnej eskalacji przeciw Ukrainie - oświadczył szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba.
WHO "bardzo zaniepokojone" sytuacją imigrantów, którzy utknęli na Białorusi
MON: Wojska inżynieryjne Wielkiej Brytanii wspomogą polskich żołnierzy przy umacnianiu ogrodzenia na granicy
Rosja: Łukaszenko nie konsultował z nami swoich gróźb
Kreml poinformował w piątek, że białoruski przywódca Aleksander Łukaszenko nie konsultował się z Moskwą przed ogłoszeniem możliwości odcięcia dostaw gazu ziemnego do Europy. Zapowiedziano, że Rosja jest wiarygodnym dostawcą, który wypełnia swoje zobowiązania.
Ćwiczenia spadochroniarzy z Rosji i Białorusi w pobliżu granicy z Polską
Rosyjscy i białoruscy spadochroniarze przeprowadzili w piątek ćwiczenia na zachodniej Białorusi, w pobliżu granicy z Polską - poinformowały Ministerstwa Obrony obu państw. Ministerstwo Obrony Rosji przekazało, że rosyjscy spadochroniarze biorący udział w ćwiczeniach wrócą do swoich stałych baz po ich zakończeniu.
Szef MSW Niemiec przekonuje, że Niemcy muszą pomóc polskiemu rządowi w ochronie granicy
Czytaj więcej
- Polacy pełnią ważną służbę dla całej Europy - mówi o kryzysie migracyjnym na granicy z Białorusią minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer.
Ostaszewska: Moi przyjaciele spotkali trzech nastolatków w wieku mojego syna. Byli tak zmarznięci, że nie mieli siły się sami przebrać
Maja Ostaszewska wystąpiła w czasie konferencji Grupy Granica.
NEXTA publikuje zdjęcia dzieci imigrantów, które na czołach mają napisane słowa "Pomocy", "Zimno" i "Piekło"
NEXTA: Białoruski reżim dostarcza imigrantom bale drewna do budowy obozu. Jest nagranie
Straż Graniczna umieszcza nagranie dokumentujące użycie przez białoruskie służby zielonego lasera
W MON odprawa o sytuacji na granicy Polski z Białorusią
Łotewski parlament za budową płotu na granicy z Białorusią
Czytaj więcej
W piątek łotewski parlament przyjął w drugim czytaniu projekt ustawy o budowie muru na granicy z Białorusią
Agencja RIA: Grupa ok. 100 migrantów zmierza w kierunku obozowiska na granicy z Polską
Białoruski państwowy urząd graniczny poinformował w piątek, że grupa około 100 migrantów zmierza w kierunku obozowiska na granicy z Polską - podała rosyjska agencja informacyjna RIA.
Niezależna dziennikarka z Białorusi: Imigrantom z Afryki płaci się, by jechali z Rosji na Białoruś
MON: Migranci przekroczyli przejście graniczne w Kuźnicy po stronie Białorusi
Straż Graniczna: Białoruskie służby kierują wiązkę lasera w stronę polskich funkcjonariuszy
Straż Graniczna zapowiedziała, że udostępni nagrania, na których widać wiązkę lasera kierowaną przez białoruskie służby w stronę polskich funkcjonariuszy. Straż Graniczna traktuje takie działanie jako prowokację. Nie wiadomo, jaką moc ma laser i czy może może doprowadzić np. do uszkodzenia wzroku.
Kwaśniewski: Ktoś strzeli, ktoś odpowie na ten strzał i zaczną się dramatyczne walki na granicy
Według Kwaśniewskiego białoruski dyktator wywołując kryzys na granicy z UE chce zmusić Zachód do rozmów, by "wytargować pieniądze", a następnie załagodzić kryzys. Były prezydent nie sądzi natomiast, by Łukaszenka chciał doprowadzić do eskalacji konfliktu do poziomu konfliktu militarnego.
Czytaj więcej
Zdaniem byłego prezydenta, Aleksandra Kwaśniewskiego, Białoruś w związku z kryzysem migracyjnym na granicy Polski, nie dąży do konfliktu zbrojnego.
KE proponuje 25 mln euro na ochronę granicy z Białorusią w budżecie unijnym na 2022 rok
Rosyjski dyplomata zarzuca Polsce łamanie prawa międzynarodowego
Polska łamie normy międzynarodowe sposobem, w jaki traktuje migrantów na granicy z Białorusią - poinformował pierwszy zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ, Dmitri Polianski, w czasie spotkania z dziennikarzami przed posiedzeniem RB ONZ.
Czytaj więcej
Polska łamie normy międzynarodowe sposobem, w jaki traktuje migrantów na granicy z Białorusią - poinformował pierwszy zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ, Dmitri Polianski, w czasie spotkania z dziennikarzami przed posiedzeniem RB ONZ.
Stanisław Żaryn komentuje materiał CNN: To nie są uchodźcy
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn skomentował tekst CNN, w którym opisano sytuację na granicy polsko-białoruskiej.
Hołownia: Należy wysłać sygnał, że możemy zamknąć granicę z Białorusią
Przez granicę Białorusi z Polską przechodzi 10 proc. eksportu Chin do Europy. Gdybyśmy powiedzieli Chińczykom, że może się zdarzyć, że będziemy zmuszeni zamknąć granicę, być może oni wykonaliby kilka telefonów, które należy wykonać - mówił lider ruchu Polska 2050 w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem.
Czytaj więcej
Natychmiast z Litwą i Łotwą powinniśmy wysłać sygnał, że jesteśmy gotowi zamknąć granicę z Białorusią - mówił lider Polski 2050, Szymon Hołownia, w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem.
MON: Migranci zmuszani do marszu wzdłuż ogrodzenia na granicy. Jest nagranie
Straż Graniczna: 33,2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią od sierpnia
Szef BBN: Wojna psychologiczna, prowadzona również przez "użytecznych idiotów"
- Mamy do czynienia z wojną psychologiczną, hybrydową, prowadzoną świadomie przez ośrodki, które chcą osłabić i docelowo dążyć do zniszczenia naszego państwa i tych, którzy często są określani mianem "użytecznych idiotów", często w swoim przekonaniu działających z dobrych pobudek - to stosunkowo nieliczne grupy, ale widoczne medialnie - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
Kurdystan ostrzega obywateli przed podróżami na Białoruś
Władze Kurdystanu próbują uświadomić mieszkańców, że podróże na Białoruś jest niebezpieczna, a po wylądowaniu na miejscu mogą zostać wykorzystani przez reżim Łukaszenki.
Czytaj więcej
Władze Kurdystanu próbują uświadomić mieszkańców, że podróże na Białoruś jest niebezpieczna, a po wylądowaniu na miejscu mogą zostać wykorzystani przez reżim Łukaszenki.
Wiceszef MSWiA: W nocy i dziś rano dwie próby przełamania granicy Polski
Możliwe są dwa warianty rozwoju sytuacji na granicy. Jeden - to podejmowanie działań takich jak szturm sprzed dwóch bodaj dni szturm w Kuźnicy; i drugi, który moim zdaniem jest bardziej prawdopodobny, to stworzenie po białoruskiej stronie Usnarza 2.0, obozowiska po stronie białoruskiej, z którego punktowo będą wychodziły grupy imigrantów z zamiarem przedarcia się przez granicę. Wczoraj w nocy i dziś rano dwie próby sforsowania granicy zostały udaremnione - mówił wiceszef MSWiA, Błażej Poboży, w rozmowie z Radiem Zet. Jak dodał Białorusini próbowali przepchnąć 35 osób "na naszą stronę granicy", a druga, większa grupa, "nawet nie zdążyła podjąć poważnej próby przerwania ogrodzenia" na granicy.
Czytaj więcej
Ja nie jestem rzecznikiem pana Bąkiewicza, nawet go prywatnie, ani publicznie nigdy nie poznałem - mówił w Radiu Zet wiceszef MSW, Błażej Poboży, pytany o wypowiedzi Bąkiewicza przed tegorocznym Marszem Niepodległości.
Szczerski: Rosja chce uczynić niepewnymi granice ustanowione po rozpadzie ZSRR
Stały przedstawiciel Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski mówił w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że "należy się tego spodziewać, będzie próba opisania tego jako konfliktu polsko-białoruskiego, gdzie Rosja może wkroczyć jako rozjemca", czego "należy się wystrzegać".
16 Dywizja zamieszcza zdjęcie żołnierzy pełniących wartę na granicy
Ukraina wysyła dodatkowe 8,5 tys. żołnierzy i policjantów na granicę z Białorusią
Szef ukraińskiego MSW Denys Monastyrski poinformował o wzmocnieniu ochrony granicy z Białorusią. Na miejsce zostanie wysłanych dodatkowe 8,5 tys. żołnierzy i policjantów oraz 15 śmigłowców.
Przedstawiciel Rosji w ONZ o kryzysie na granicy Polski: Nie wszystkie problemy musi omawiać RB ONZ
Przedstawiciel Rosji w ONZ, Dmitrij Polianski określił "masochizmem" chęć podniesienia przez państwa Zachodu kwestii kryzysu na granicy Polski z Białorusią w czasie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ
Kowal o granicy z Białorusią: To praktycznie granica z Rosją
Paweł Kowal w rozmowie z Polsat News zwrócił uwagę na "dalszą integrację Białorusi z Rosją".
Podlaska policja: Białoruskie wojsko przepychało imigrantów przez granicę
W czwartek wieczorem w okolicach zamkniętego przejścia w Kuźnicy Białostockiej doszło do próby nielegalnego przekroczenia granicy przez grupę liczącą ok. 35 osób - informuje podlaska policja. Grupa składała się głównie z kobiet i dzieci, przepchnąć przez granicę próbowało ją siłą białoruskie wojsko - wynika z informacji policji.
Grupa Granica: Małżeństwo z Iraku oraz Syryjczyk pobici w pobliżu Hajnówki
Imigranci, którzy chcą ubiegać się o status uchodźców w Polsce, zostali okradzeni i pobici - podają aktywiści.
Czytaj więcej
Grupa Granica poinformowała, że w czwartek na Podlasiu natrafiono na małżeństwo z Iraku i Syryjczyka, którzy zostali pobici i obrabowani. Migranci chcą w Polsce ubiegać się o status uchodźcy.
Straż Graniczna: Służby białoruskie eksponują dzieci, by wzbudzić emocje
MON: Grupa kobiet i dzieci przemieszczona pod ogrodzenie na granicy
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z funkcjonariuszami Straży Granicznej i Policji oraz żołnierzami na granicy
Od rana 8 listopada polskie władze alarmowały, że rozpoczyna się największa jak dotąd próba sforsowania siłą polskiej granicy, w związku ze zmierzaniem w stronę granicy tysięcy imigrantów. Grupy imigrantów miały być sformowane przez białoruskie władze, choć z pojawiających się później doniesień wynikało, że marsz na granicę był oddolną inicjatywą imigrantów. W poniedziałek po południu doszło do siłowych prób przekroczenia polskiej granicy, udaremnionych jednak przez polskie siły bezpieczeństwa.
Według informacji Radia Białystok z wieczora, 9 listopada, dwie kilkudziesięcioosobowe grupy imigrantów siłowo sforsowały granicę Polski. Informacje te potwierdził szef MON, Mariusz Błaszczak.W związku z sytuacją w rejonie przygranicznym stan wyjątkowy na swojej granicy z Białorusią wprowadziła, 9 listopada, Litwa.
Na granicy Polski z Białorusią od 2 września obowiązuje stan wyjątkowy w związku ze zwiększoną presją migracyjną na granicę Polski na tym jej fragmencie. Presja ma być efektem wojny hybrydowej prowadzonej przez władze Białorusi, które sprowadzają na terytorium swojego kraju imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, a następnie ułatwiają im przedostanie się na granicę z Polską, a także granice z Litwą i Łotwą. Działania te są odpowiedzią reżimu w Mińsku na sankcje nałożone na Białoruś przez UE.
W związku z sytuacją na granicy rząd podjął decyzję o budowie wysokiej na 5,5 metra zapory na granicy. Zapora ma powstać do połowy 2022 roku.