VAT: transakcje w firmach rodzinnych pod szczególnym nadzorem

Organy mogą w konkretnych przypadkach skutecznie zakwestionować rozliczenia podatników, argumentując przy tym, że dana czynność stanowiła nadużycie prawa lub miała charakter pozorny.

Publikacja: 10.09.2018 11:27

VAT: transakcje w firmach rodzinnych pod szczególnym nadzorem

Foto: Adobe Stock

Zdarza się, że podatnicy przeprowadzają transakcje z innymi osobami z rodziny lub należącymi do tych osób spółkami. Istnieje wtedy ryzyko zarzucenia im przez organy podatkowe, że taka transakcja ma charakter nadużycia prawa lub też że ma ona charakter czynności pozornej, a na skutek zrealizowania takich czynności nie jest zachowana neutralność VAT w rozliczeniach stron transakcji.

Czytaj także: Rodzinne firmy chcą zmian w podatkach

Nie tylko klauzula

15 lipca 2016 r. w ustawie o VAT zaczęła obowiązywać klauzula nadużycia prawa. Jednak nawet przed tym dniem sądy administracyjne potwierdzały prawo organów podatkowych do kwestionowania kalkulacji VAT w przypadku zidentyfikowania nadużycia prawa (np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 29 kwietnia 2011 r., I SA/Wr 1465/10).

Inną istotną w tym kontekście regulacją jest art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. c ustawy o VAT, zgodnie z którym nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne, w przypadku gdy potwierdzają czynności, do których zastosowanie mają przepisy art. 58 i 83 kodeksu cywilnego – w części dotyczącej tych transakcji. Zgodnie z art. 58 § 1 k.c. czynność sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, że na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy. Z kolei w myśl art. 83 § 1 k.c. nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru. Jeżeli oświadczenie takie zostało złożone dla ukrycia innej czynności prawnej, to ważność oświadczenia ocenia się według właściwości tej czynności.

Zdaniem NSA

Istotność tych regulacji w praktyce potwierdza przykładowo wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 kwietnia 2017 r. (I FSK 1226/15). W orzeczeniu tym NSA ocenił prawidłowość zwrotu na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podatku naliczonego wynikającego z transakcji zakupu nieruchomości. Ze stanu faktycznego będącego przedmiotem orzeczenia wynika, że osoba fizyczna sprzedała nieruchomość na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Większościowym udziałowcem oraz prezesem zarządu tej spółki była żona podatnika – zbywcy nieruchomości. Ponadto, środki na pokrycie kapitału zakładowego spółki z o.o. będącej nabywcą pochodziły od podatnika. Urząd skarbowy zakwestionował prawo do zwrotu VAT naliczonego po stronie spółki będącej nabywcą. Stwierdził, że kwota VAT naliczona na sprzedaży nieruchomości nie stanowi podstawy do obniżenia podatku należnego o wynikający z niej podatek naliczony, ponieważ transakcja była czynnością pozorną w rozumieniu art. 83 § 1 k.c. W ocenie organów, pomimo sprzedaży nieruchomości to nie nabywca, ale wcześniejszy właściciel (sprzedawca) nadal, tj. po sprzedaży, mógł określać warunki na jakich korzystał z nieruchomości i decydował w sprawach finansowych związanych z nieruchomością takich jak przykładowo moment zapłaty obciążeń nieruchomości lub zobowiązań za media. Organy podatkowe stwierdziły również, że prezes zarządu nabywcy nie interesował się sprawami związanymi z nieruchomością. W ocenie organów fakty te prowadzą do wniosku, że cała czynność przeprowadzona została wyłącznie dla pozoru i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie poczuwała się do obowiązków nabywcy. Co więcej, organy podatkowe stwierdziły, że w omawianej sprawie doszło do nadużycia prawa podatkowego polegającego na celowym ukształtowaniu transakcji w taki sposób, aby uzyskać zwrot naliczonego VAT.

W swoim orzeczeniu NSA potwierdził prawidłowość postępowania organów podatkowych. Zaznaczył, że w stanie prawnym właściwym dla rozpatrywanej sprawy organy podatkowe miały prawo do zastosowania koncepcji nadużycia prawa na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 4c ustawy o VAT.

Argumentacja taka jak w omawianym orzeczeniu to nie jednostkowy przypadek. Przykładowo, w wyroku z 3 lipca 2018 r. (I FSK 1567/16) NSA również orzekł o pozorności czynności w podobnym przypadku. Potwierdził zakaz prawa do odliczenia VAT z faktur dokumentujących zakup usług outsorcingu pracowników po stronie firmy, która uprzednio owych pracowników przekazała innemu podmiotowi.

Każdorazowo potrzebna wnikliwa analiza

Orzeczenia te potwierdzają, że organy podatkowe mogą skutecznie zakwestionować w konkretnych przypadkach rozliczenia VAT podatników, argumentując przy tym, że dana czynność stanowiła nadużycie prawa lub miała charakter pozorny. Klauzula nadużycia VAT oraz instytucja pozorności czynności to dwie odrębne normy prawne. Ich spełnienie w danym stanie faktycznym zasadniczo powinno zostać przez organy podatkowe odrębnie udowodnione. W praktyce jednak należy liczyć się z tym, że – podobnie jak w omawianym orzeczeniu NSA - fiskus może podjąć próbę zakwestionowania danej czynności równocześnie na podstawie przepisów dotyczących nadużycia VAT oraz pozorności czynności. W ramach planowania podatkowego dużej wagi nabiera więc konieczność przeanalizowania planowanych transakcji pod kątem ryzyka sporu z organami podatkowymi w tym kontekście.

Co może zainteresować fiskusa

Z praktyki, a także piśmiennictwa (por. „Przestępstwa karuzelowe i inne oszustwa w VAT", pod redakcją naukową Ożóg I., Kotowski W., Majczyna M., Matarewicz J., Sobocha B., Zborowski M., Wolters Kluwer, Warszawa 2017) wynika, że przy uwzględnieniu indywidualnych okoliczności danej sprawy, ze szczególną uwagą i ostrożnością należy podchodzić m.in. do następujących zdarzeń:

- dysponowanie przez sprzedawcę przedmiotem sprzedaży pomimo skutecznego z cywilnoprawnego punktu widzenia przeniesienia jego własności na inny podmiot,

- brak przekazania rzeczy będącej przedmiotem sprzedaży pomimo zawarcia stosownej umowy, na podstawie której doszło do przeniesienia własności, przy równoczesnym braku roszczeń ze strony nabywcy o wydanie rzeczy,

- brak zapłaty za rzecz będącą przedmiotem sprzedaży w okolicznościach, które wskazują, że sprzedawca nie podejmuje czynności mających na celu spłatę należności,

- brak ekonomicznego uzasadnienia transakcji,

- brak rynkowego charakteru transakcji,

- przeprowadzenie transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi,

- sztuczne dzielenie transakcji,

- przeprowadzenie transakcji, których przedmiotem są całe firmy, ich części lub nieruchomości. ?

Autor jest doradcą podatkowym, partnerem w kancelarii PBC w Poznaniu

Podstawa prawna:art. 5 ust. 4 i 5 oraz art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. c ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. z 2017 r., poz. 1221 ze zm.), art. 58 i 83 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jedn z 2018 r., poz. 1025 ze zm.)

Zdarza się, że podatnicy przeprowadzają transakcje z innymi osobami z rodziny lub należącymi do tych osób spółkami. Istnieje wtedy ryzyko zarzucenia im przez organy podatkowe, że taka transakcja ma charakter nadużycia prawa lub też że ma ona charakter czynności pozornej, a na skutek zrealizowania takich czynności nie jest zachowana neutralność VAT w rozliczeniach stron transakcji.

Czytaj także: Rodzinne firmy chcą zmian w podatkach

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego