Wydatki na "kopanie" kryptowaluty można zaliczyć do kosztów - wyrok WSA

Przez nabycie wirtualnej waluty należy również rozumieć jej pierwotne wytworzenie. Kwoty wydatkowane na zakup sprzętu oraz energii elektrycznej potrzebnej do jego zasilenia można uznać za koszty bezpośrednio związane z procesem pozyskiwania tej waluty.

Publikacja: 29.12.2019 17:48

Wydatki na "kopanie" kryptowaluty można zaliczyć do kosztów - wyrok WSA

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 19 listopada 2019 r. (I SA/Łd 411/19).

Wnioskodawczyni chce rozpocząć działalność polegającą na „kopaniu" waluty wirtualnej (tzw. mining) przy użyciu pierwotnej metody „Proof of Work". Polega ona na wykorzystaniu urządzeń elektronicznych (tzw. koparek) składających się z kart graficznych oraz wyspecjalizowanych układów scalonych. Następnie za pomocą urządzeń elektronicznych wykonywane są skomplikowane obliczenia matematyczne, których skutkiem jest pozyskanie kryptowaluty. Nabyte przez wnioskodawczynię waluty wirtualne byłyby następnie sprzedawane oraz zamieniane na waluty wirtualne innego rodzaju. Aby móc rozpocząć działalność związaną z nabyciem kryptowalut metodą „Proof of Work", wnioskodawczyni planowała zakup urządzeń elektronicznych, których wartość nie zawsze przekroczyłaby 10 000 zł, a urządzenia te nie zostałyby zaliczone do środków trwałych przedsiębiorstwa. Dodatkowo wnioskodawczyni wskazała, że przy wydobyciu kryptowalut musiałaby ponieść wydatki na energię elektryczną zużywaną w tym procesie, gdyż jest on energochłonny.

Pozostało 86% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP