Niższa stawka podatku przysługuje na usługi krótkotrwałego zakwaterowania. A całkowite zwolnienie na wynajem na cele mieszkaniowe. Jeśli te warunki nie są spełnione, trzeba zapłacić 23 proc. VAT. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Czytaj także: Kiedy do sprzedaży nieruchomości stosuje się zwolnienie z VAT
Wystąpił o nią mężczyzna wynajmujący mieszkania. Prowadzi działalność gospodarczą i przychody rozlicza w firmie. Większość lokali wynajmuje na cele mieszkaniowe. Te czynności są zwolnione z VAT. W ostatnich miesiącach podpisał jednak umowę z inną firmą na wynajem umeblowanych i wyposażonych lokali na cele niemieszkaniowe.
Umowa została zawarta na ponad rok. Wynika z niej, że najemca w udostępnionych przez właściciela lokalach będzie świadczył usługi krótkoterminowego zakwaterowania. W związku z tym mężczyzna ma wątpliwości, jak rozliczyć swoje wynagrodzenie. Domyśla się, że przy wynajmie na cele niemieszkaniowe nie przysługuje mu zwolnienie z VAT. Zastanawia się jednak, jaką stawkę podatku zastosować. Czy 8 proc. przypisane do usług krótkotrwałego zakwaterowania? Czy też podstawową stawkę, czyli 23 proc.?
Co na to fiskus?