Skorzystanie z ulgi rehabilitacyjnej pozwala na duże oszczędności. Odliczenie od dochodów niektórych wydatków jest ograniczone wyłącznie wysokością tych dochodów. Można więc zupełnie uniknąć podatku.
Ulga przysługuje osobom niepełnosprawnym lub podatnikom, którzy mają na utrzymaniu takie osoby.
Za niepełnosprawnego uważa się osobę, którą odpowiednie organy zakwalifikowały do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, osobę z decyzją przyznającą jej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo socjalną czy orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16. roku życia. Niepełnosprawnym w rozumieniu ustawy o PIT jest też osoba, która została za taką uznana na podstawie starych przepisów, obowiązujących do końca sierpnia 1997 r.
Preferencja przysługuje podatnikowi opiekującemu się niepełnosprawnym współmałżonkiem, dzieckiem (w tym przysposobionym lub obcym, przyjętym na wychowanie), pasierbem, rodzicem, teściem, teściową, rodzeństwem, ojczymem, macochą, zięciem lub synową. jeśli niepełnosprawny nie osiąga rocznego dochodu powyżej 9120 zł.
Katalog wydatków, pogrupowanych w 15 punktach, uprawniających do pomniejszenia dochodu zawiera art. 26 ust. 7a ustawy o PIT.