Córka musi zapłacić PIT od szybkiej sprzedaży domu po ojcu

Spadkobierca, który nabył nieruchomość po nagłej śmierci tego, kto ją pierwotnie odziedziczył, nie sprzeda jej szybko bez PIT. W takim przypadku pięcioletni termin, po upływie którego transakcja nie podlega podatkowi, biegnie od nowa.

Publikacja: 23.09.2024 14:06

Córka musi zapłacić PIT od szybkiej sprzedaży domu po ojcu

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z niedawnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Szczecinie. Niestety oznacza on, że szybka sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku po nagłej śmierci pierwotnego spadkobiercy wiąże się z koniecznością rozliczenia PIT.  

Sprzedaż domu w spadku a PIT

Spór w sprawie powstał na tle bardzo życiowej sytuacji. A chodziło o skutki sprzedaży spadkowej nieruchomości, która przez splot nieszczęśliwych okoliczności trafiła do córki pierwotnego spadkobiercy. 

Był to dom, który wybudowali jego rodzice. Z wniosku o interpretację wynikało, że działkę pod jego budowę dziadkowie kupili w październiku 2002 r. A dom wybudowali w 2007 r. Dziadek zmarł w styczniu 2021 r. Cały majątek po nim w drodze dziedziczenia ustawowego przypadł jego żonie oraz synom. Jeden z nich – ojciec wnioskodawczyni – stał się m.in. współwłaścicielem nieruchomości. Niestety mężczyzna zmarł dwa lata później. Tak udział w domu odziedziczonym przez niego po ojcu przypadł jego żonie i córce. Kobieta wyjaśniła, że spadkowy dom należący pierwotnie do dziadków został sprzedany w grudniu 2023 r. I jej jako współwłaścicielce przypadła część zysku. 

Czytaj więcej

Sprzedaż mieszkania ze spadku i darowizny. Co z podatkiem PIT?

Kobieta chciała wyjaśnienia czy w takim przypadku powinna rozliczyć się z fiskusem. Sama uważała jednak, że sprzedaż nieruchomości spadkowej nie podlegała PIT. A to dlatego, że pięcioletni termin, po upływie, którego odpłatne zbycie nieruchomości nie jest opodatkowane PIT, należy liczyć od momentu nabycia – ewentualnie wybudowania – jej przez dziadka, czyli spadkodawcę spadkodawcy. Zauważyła, że jej zmarły ojciec mógłby sprzedać odziedziczoną po własnym ojcu nieruchomość bez PIT, bo spadkodawca był jej właścicielem dużo dłużej, niż pięć lat licząc od końca roku nabycia (wybudowania). 

A zdaniem kobiety ona jako spadkobierczyni wchodząc w całą sytuację prawną swojego spadkodawcy, tj. ojca – pierwotnego spadkobiercy, również korzysta z upływu tego terminu.

Fiskus na taką wykładnię przepisów o PIT się nie zgodził. Wyjaśnił, że datą nabycia spornej nieruchomości przez spadkodawcę - ojca wnioskodawczyni, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT jest dzień śmierci jego ojca – jego spadkodawcy. Dlatego też, do udziału w nieruchomości, który córka nabyła w drodze spadku po ojcu, pięcioletni okres, liczony jest od końca roku jego spadkobrania, czyli od końca 2021 r. A w tym przypadku ojciec wnioskodawczyni jako spadkodawca nie był właścicielem nieruchomości ponad pięć lat.  W konsekwencji, jak tłumaczyli urzędnicy, spadkobierczyni musi zapłacić PIT od sprzedaży udziału w nieruchomości.

Czytaj więcej

Pół roku na zgłoszenie spadku skarbówce. Od kiedy liczyć termin?

Kiedy sprzedaż spadkowej nieruchomości bez PIT?

Kobieta poszła do sądu, ale przegrała. Szczeciński WSA nie kwestionował, że zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o PIT w przypadku odpłatnego zbycia, nieruchomości nabytych w drodze spadku, sporny pięcioletni termin liczy się od końca roku, w którym ich nabycie czy wybudowanie nastąpiło przez spadkodawcę.

Zatem do wyliczenia tego okresu, od którego zależy opodatkowanie PIT przy odpłatnym zbyciu w przypadku spadkobrania wliczany jest także okres własności spadkodawcy. Niemniej w ocenie WSA chodzi o pierwszego spadkodawcę występującego bezpośrednio przed spadkobiercą - zbywcą nieruchomości. A nie, jakby tego chciała skarżąca, o wszystkich spadkodawców nieruchomości, począwszy od pierwotnego jej nabycia czy wybudowania.

Jak podkreślił sąd, gdyby celem ustawodawcy było umożliwienie podatnikowi zaliczenia do okresu pięcioletniego nabycia w drodze spadku przez wszystkich spadkodawców, a więc liczenie go od momentu pierwotnego nabycia nieruchomości, to taką intencję wyraziłby wprost. Wyrok nieprawomocny. 

Tak wynika z niedawnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Szczecinie. Niestety oznacza on, że szybka sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku po nagłej śmierci pierwotnego spadkobiercy wiąże się z koniecznością rozliczenia PIT.  

Sprzedaż domu w spadku a PIT

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Nieruchomości
Ministerstwo Rozwoju przekazało ważną wiadomość ws. ogródków działkowych
Sądy i trybunały
Reset TK musi poczekać. Rząd może jednak wpłynąć na pracę Przyłębskiej
Nieruchomości
Sąsiad buduje ogrodzenie i chce zwrotu połowy kosztów? Przepisy są jasne