Pułapka w CEIDG. Młody przedsiębiorca ma zapłacić aż 100 tys. zł podatku

Po wypełnieniu wniosku na stronie internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej 20-letni podatnik wbrew swoim intencjom został objęty formą opodatkowania, która powoduje, że ma obecnie do zapłacenia aż 100 tys. zł należności do Urzędu Skarbowego.

Publikacja: 05.04.2024 11:31

Pułapka w CEIDG. Młody przedsiębiorca ma zapłacić aż 100 tys. zł podatku

Foto: Adobe Stock

Sprawa, którą opisuje Rzecznik Praw Obywatelskich, dotyczy skargi na błąd systemu CEIDG w zakresie wyboru formy opodatkowania. Błąd okazał się pułapką dla osoby podejmującej działalność gospodarczą.

Chciał ryczałt, dostał zasady ogólne

20-letni przedsiębiorca złożył wniosek za pośrednictwem strony internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, wypełniając każdą wymaganą pozycję, w tym dotyczącą formy opodatkowania. Z racji wieku i braku doświadczenia nie sprawdził, czy urząd przyjął wniosek odpowiadający treściom przez niego zadeklarowanym.

W czasie prowadzenia działalności gospodarczej skarżący dokonywał w wymaganym terminie wpłat zaliczek na zryczałtowany podatek dochodowy. Jednakże pod koniec 2023 r. okazało się, że system błędnie przetworzył wprowadzone przez niego dane w zakresie wyboru formy opodatkowania. Sposób opodatkowania na zasadach ogólnych (według skali) został mu niejako narzucony automatycznie przez system, z czego młody człowiek nie zdawał sobie sprawy.  

Skutek jest taki, że obecnie skarżący jest zobowiązany do wpłaty do urzędu skarbowego kwoty ok. 100 tys. zł, co przekracza jego możliwości finansowe. Jest bowiem studentem, a zarobioną w ciągu 6 miesięcy kwotę przeznaczył na opłacenie akademika oraz kosztów kolejnych lat studiów. 20-latkowi trudno wyobrazić sobie dalszą edukację z ciężarem takiego długu.

Czytaj więcej

Nie można zmienić sposobu opodatkowania poprzez korektę deklaracji

Urzędnicy nie przyjmują argumentów

Z informacji skarżącego wynika, że wiele osób zostało w ten sposób "oszukanych" przez system poprzez narzucanie mniej korzystnej formy opodatkowania.

Skarżący zwrócił uwagę na doniesienia medialne, z których wynika, że jego przypadek nie jest odosobniony. Jak donosi portal Prawo.pl, przedsiębiorcy z początkiem 2022 r., czyli po wejściu w życiu Polskiego Ładu, zdecydowali się zmienić formę opodatkowania firm. Wielu zdecydowało się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ze względu na niską stawkę podatku oraz określoną kwotowo składkę zdrowotną. Po kilku miesiącach otrzymywali jednak informacje, że wybór dokonany za pośrednictwem CEIDG był nieskuteczny. W tej sytuacji urzędy skarbowe żądały od nich dopłaty podatku według skali (stawki 12 i 32 proc.). Musieli też dopłacać składkę zdrowotną (9 proc. dochodu).

Urzędnicy argumentowali, że termin nie podlega przywróceniu, a błąd powstał po stronie przedsiębiorców, nie systemu CEIDG. Przedsiębiorcom trudno było bowiem udowodnić, że wybrali inną formę opodatkowania, a forma przypisana im przez CEIDG to wynik problemów technicznych wynikających z przeciążenia systemu.

Ministerstwo planowało nawet skierować do dyrektorów Izb Administracji Skarbowych pisma sugerujące, by rozstrzygały  na korzyść podatnika takie sprawy,  jeśli uprawdopodobni on, iż dokonał złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania.

Skarżący napisał do swojego Urzędu Skarbowego o rozstrzygnięcie sprawy na jego korzyść. Jednak urząd nie uwzględnił wniosku i nakazał uregulowanie płatności według wskazanej przez system formy opodatkowania.

Z kolei niektóre urzędy skarbowe (np. we Wrocławiu, Szczecinie) rozstrzygały identyczne sytuacje na korzyść podatnika. Młody przedsiębiorca nie rozumie, dlaczego organy podatkowe — w podobnych stanach faktycznych — traktują odmiennie podatników.

Dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich Piotr Mierzejewski wystąpił w  tej sprawie do dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych Ministerstwa Finansów Jarosława Szatańskiego.  

Sprawa, którą opisuje Rzecznik Praw Obywatelskich, dotyczy skargi na błąd systemu CEIDG w zakresie wyboru formy opodatkowania. Błąd okazał się pułapką dla osoby podejmującej działalność gospodarczą.

Chciał ryczałt, dostał zasady ogólne

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?