NSA: liniowy PIT można wybrać przez przelew bankowy do fiskusa

Dobrze opisany i terminowy przelew na konto fiskusa może stanowić skuteczne oświadczenie o wyborze liniowego PIT – uznał NSA.

Publikacja: 23.02.2024 17:18

NSA: liniowy PIT można wybrać przez przelew bankowy do fiskusa

Foto: Adobe Stock

Wybór formy opodatkowania PIT przez przedsiębiorcę to bardzo ważna decyzja. Wymaga też trochę zachodu, bo trzeba ją w odpowiednim czasie zakomunikować fiskusowi, który lubi przy tej okazji rzucać podatnikom kłody pod nogi. Na szczęście jego super formalistyczne podejście nie zawsze udaje się obronić w sądzie. Potwierdza to przełomowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczący oświadczenia o wyborze przez przedsiębiorcę 19-proc. liniowego PIT.

Wpłaty na konto fiskusa liniowego PIT

Sprawa dotyczyła podatnika, który w wyniku umowy darowizny został komandytariuszem spółki zajmującej się wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami. We wniosku o interpretację świeżo upieczony przedsiębiorca wyjaśnił, że udziały dostał od żony, która do opodatkowania wybrała liniowy PIT. I kierując się jej wyborem po przejęciu udziałów w spółce też postanowił korzystać z tej formy opodatkowania. Tłumaczył, że w związku z tym zaczął opłacać zaliczki na 19-proc. podatek dochodowy. Na poleceniach przelewu dodawał adnotację, że są to kwoty płacone tytułem "zaliczki na podatek PIT-36L". 

Czytaj więcej

Tytuł przelewu bankowego nie wystarczy do zmiany formy rozliczeń

Mężczyzna nie krył, że nie składał żadnej dodatkowej deklaracji dotyczącej wyboru liniowego PIT. Niemniej był przekonany, że złożone w przelewie oświadczenie o wyborze formy opodatkowania jest wystarczające w rozumieniu ustawy o PIT. Zwłaszcza, że ustawodawca nie wprowadził żadnego specjalnego formularza do złożenia takiego oświadczenia. Dlatego podatnik chciał, żeby jego stanowisko oficjalnie potwierdził jeszcze fiskus.

I tu zaczęły się schody, bo urzędnicy nie zgodzili się na takie dopełnienie formalności. Fiskus przypomniał, że podstawową formą opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów z działalności gospodarczej jest skala podatkowa. Ta przysługuje z mocy ustawy i podatnik nie musi składać oświadczenia o jej wyborze. Jednak złożenie stosownego oświadczenia jest już warunkiem koniecznym dla możliwości skorzystania z opodatkowania w formie tzw. podatku liniowego. Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania należy złożyć do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy przychód z działalności gospodarczej w danym roku podatkowym lub do końca roku podatkowego, jeżeli taki przychód osiągnął w grudniu.

W ocenie fiskusa w przypadku podatnika w związku z rozpoczęciem działalności gospodarczej, czyli przejęcia udziałów w spółce, należało dokonać wyboru formy opodatkowania zgodnie z przepisami. Nadmienił, że oświadczenie to można także złożyć na podstawie przepisów o CEiDG. Kategorycznie za to zaprzeczył, że takie oświadczenie może stanowić dokonanie przelewu tytułem "zaliczki na podatek dochodowy PIT-36L".

Czytaj więcej

Skala PIT, ryczałt czy liniowy? To ostatnie chwile na decyzję

Skarga na interpretację fiskusa 

To nie przekonało podatnika. Zaskarżył interpretację, ale w pierwszej instancji poległ. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zauważył, że w 2019 r. ustawodawca wymagał aby sporne oświadczenie było "pisemne". Istniała  i nadal istnieje  też możliwość złożenia takiego oświadczenia "na podstawie przepisów ustawy o CEiDG".

To doprowadziło sąd do uznania, że to wyłączne możliwości skutecznego powiadomienia fiskusa o wyborze liniowego sposobu opodatkowania. Zwrócił ponadto uwagę, że od 1 lipca 2021 r. ustawodawca dokonał zmian w art. 9a ustawy o PIT i m.in. w spornym ust. 2 wyrażenie "pisemnego" oświadczenia zastąpił "sporządzonym na piśmie". Niemniej w ocenie WSA takie redakcyjne zmiany miały na celu usunięcie ewentualnych wątpliwości i nie oznaczają, że przed nimi oświadczenie takie nie powinno w sposób jednoznaczny informować organ podatkowy o dokonanym wyborze sposobu opodatkowania.

Jak tłumaczył sąd polecenie "przelewu środków" to jedna z form pieniężnych rozliczeń bezgotówkowych.  Zatem jego przeznaczeniem jest wydanie dostawcy usług płatniczych, czyli bankowi, dyspozycji przekazania określonej kwoty z rachunku płatniczego czy bankowego płatnika na wskazany przez niego rachunek odbiorcy. Nie można więc uznać, aby taki "przelew bankowy" był pisemnym oświadczeniem z art. 9a ust. 2 ustawy o PIT, tzn. adresowanym do naczelnika urzędu skarbowego. Wyjątek od tej zasady ustawodawca przewidział w ust. 2c, dopuszczając możliwość złożenia oświadczenia "na podstawie przepisów ustawy o CEIDG". Sąd dodał, że oświadczenie o wyborze lub rezygnacji spornego sposobu opodatkowania jest oświadczeniem woli podatnika, zatem powinno być też podpisane, czego nie spełnia wskazywane przez skarżącego "polecenie przelewu". 

Tytuł w przelewie do fiskusa wystarczy do wyboru liniowego PIT  

Inaczej do sprawy podszedł dopiero NSA. Uchylił wyrok WSA i interpretację. NSA zauważył, że w spornym przypadku nie chodzi o żadne postępowanie na wniosek czy o podanie. Podatnik ma złożyć oświadczenie o tym, że chce korzystać z podatku liniowego. Mowa jest zatem o oświadczeniu. A jak tłumaczył sędzia NSA Tomasz Kolanowski, oświadczenie woli może być wyrażone w tytule przelewu. Ma ono bowiem formę pisemną, wiadomo od kogo pochodzi, czyli w tym sensie jest podpisane, bo nadawca jest jednoznacznie identyfikowany. Jest też skierowane do fiskusa.

W sprawie w tytule przelewu znalazło się wyraźne zaznaczenie, iż jest to wpłata zaliczki na PIT-36L, tj. na podatek liniowy. A skoro tak, to podatnik oświadczył, że chce korzystać z tej formy opodatkowania. I zrobił to w wymaganym ustawą terminie. 

Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: II FSK 710/21

Krzysztof J. Musiał
doradca podatkowy, partner w kancelarii Musiał i Partnerzy

Wyrok NSA w tej sprawie należy uznać za trafny i sprowadzający fiskusa na ziemię. Istota sporu sprowadza się do rzeczy z pozoru banalnej, otóż „jak ma wyglądać oświadczenie z art. 9a ust. 2 ustawy o PIT”. Mogłoby się wydawać, że skarbówka na wszystko ma druczek. Sąd jednak nad wyraz trafnie zauważył, że dla celów tego oświadczenia musi być ono precyzyjne co do tego kto i jaką wolę wyraził oraz czy zostało ono złożone właściwemu naczelnikowi US. Samo pojęcie oświadczenia woli, jak w tym przypadku, nie jest uregulowane prawem podatkowym, jest to domena prawa cywilnego. A art. 60 k.c. w sposób jednoznaczny wskazuje, że oświadczenie woli można wyrazić w dowolnej formie, byle było jednoznaczne, chyba że ustawa stanowi inaczej. Przepis podatkowy mówi o formie pisemnej, czyli tylko w takiej formie oświadczenie będzie uznane za skuteczne. W niniejszym przypadku oświadczenie przyjęło formę pisemną (elektroniczną) będącą opisem tytułu przelewu wskazującym, iż jest to zaliczka na podatek liniowy. Prowadzi to do wniosku, iż podatnik wybrał liniową formę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej – zaliczką na ten podatek – a przelew pochodził od podatnika z nr NIP i był kierowany do właściwego naczelnika US. Należy wskazać, iż NSA w praktyce zastosował zasadę związania przepisami prawa przez organ interpretacyjny, o czym ten zapomniał.

Wybór formy opodatkowania PIT przez przedsiębiorcę to bardzo ważna decyzja. Wymaga też trochę zachodu, bo trzeba ją w odpowiednim czasie zakomunikować fiskusowi, który lubi przy tej okazji rzucać podatnikom kłody pod nogi. Na szczęście jego super formalistyczne podejście nie zawsze udaje się obronić w sądzie. Potwierdza to przełomowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczący oświadczenia o wyborze przez przedsiębiorcę 19-proc. liniowego PIT.

Wpłaty na konto fiskusa liniowego PIT

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP