Fiskus po raz pierwszy wypełni PIT przedsiębiorcom

Skarbówka po raz pierwszy przygotuje firmowe zeznania. Ale przychody, koszty i większość ulg trzeba wpisać samemu.

Aktualizacja: 22.01.2024 13:06 Publikacja: 20.01.2024 09:14

Fiskus po raz pierwszy wypełni PIT przedsiębiorcom

Foto: PAP/Marcin Bielecki

Od 15 lutego osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą znajdą w usłudze Twój e-PIT w e-Urząd Skarbowy wstępnie przygotowane rozliczenia podatkowe za 2023 r. – informuje Ministerstwo Finansów. Zeznanie od fiskusa dostaną zarówno przedsiębiorcy na skali (formularz PIT-36), jak i podatku liniowym (PIT-36L) oraz ryczałcie (PIT-28).

Nowość dla biznesu

- To nowość, w poprzednich latach przedsiębiorcy wypełniali zeznania bez pomocy skarbówki. E-PIT ułatwi im rozliczenie, aczkolwiek najważniejsze rzeczy i tak muszą wpisać do niego sami – mówi dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy w kancelarii Outsourced.pl.

Co znajdzie się w zeznaniu od fiskusa? Informacje, które posiada Krajowa Administracja Skarbowa. Przede wszystkim dane rejestracyjne podatnika, a także wpłacone przez niego w trakcie roku kwoty zaliczek na PIT lub ryczałtu. Ministerstwo Finansów wskazuje, że w zeznaniu uwzględnione będą też wszystkie informacje uzyskane od płatników, np. o dochodach z pracy na etacie, umowy zlecenia, renty czy emerytury. „Pod uwagę zostaną wzięte wszystkie ulgi wskazane w informacjach przekazanych przez płatników” – pisze resort finansów.

Czego jeszcze możemy się spodziewać w e-PIT? W mediach pojawiły się informacje, że także wpłaconych przez przedsiębiorcę składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Ministerstwo Finansów jednak tego nie potwierdza. Sceptyczni są też eksperci. – Trudno oczekiwać, że skarbówka wpisze w zeznaniu firmowe składki, nawet jeśli ściągnie je z ZUS. Nie wie przecież, w jaki sposób właściciel firmy je rozlicza. Na przykład przedsiębiorcy na skali i liniówce mogą zaliczać składki na ubezpieczenia społeczne do kosztów uzyskania przychodów albo odliczać je od dochodu. Decyzja należy do nich, fiskus nie będzie narzucał im w zeznaniu sposobu rozliczenia – mówi Izabela Leśniewska, doradca podatkowy w kancelarii Alo-2.

- Jedyne co się może znaleźć w zeznaniu od skarbówki to składki na ubezpieczenia społeczne potrącone przez płatnika od wynagrodzeń z pracy czy zlecenia, które skarbówka wpisze na podstawie informacji PIT-11 – podkreśla Izabela Leśniewska.

W gotowcu od fiskusa będzie też uwzględniona ulga na dzieci (dotyczy to przedsiębiorców na skali). – Oczywiście musimy zweryfikować, czy mamy do niej prawo, skarbówka opiera się bowiem na danych z zeznań z poprzednich lat oraz z rejestru PESEL – mówi Piotr Sekulski.

W Twój e-PIT znajdziemy także organizację pożytku publicznego, której możemy przekazać 1,5 proc. podatku. Jest wpisywana na podstawie zeznania z poprzedniego roku (pod warunkiem że nadal figuruje w wykazie uprawnionych). Możemy ją oczywiście zmienić.

Czytaj więcej

Kasowy PIT dla przedsiębiorców. Ulga czy biurokracja?

Urząd nie wie, co jest w księgach

Co przedsiębiorca musi wpisać sam? – Przede wszystkim przychody z działalności, a rozliczający się na skali i liniówce także koszty ich uzyskania. Fiskus nic o nich nie wie, bo w trakcie roku nie dostaje żadnych deklaracji – tłumaczy Piotr Sekulski.

- Pełną wiedzą o tym, co się dzieje w firmie, skarbówka otrzyma za kilka lat, gdy przedsiębiorcy będą przesyłać jej na bieżąco księgi. Na razie przychody i koszty z działalności wykazujemy sami – mówi Izabela Leśniewska.

Samemu trzeba też wpisać pozostałe ulgi (patrz ramka).

Forma opodatkowania
Preferencje nie dla wszystkich

Z jakich ulg może skorzystać przedsiębiorca? Dużo zależy od formy opodatkowania. Najwięcej preferencji przysługuje przedsiębiorcom na skali. Przede wszystkim mogą rozliczyć się razem z małżonkiem albo samotnie wychowywanym dzieckiem. Taki sposób opodatkowania może dać spore korzyści, ale pamiętajmy, że fiskus w Twój e-PIT proponuje zeznanie indywidualne. Trzeba będzie więc zmienić sposób rozliczenia. Przedsiębiorcy na skali mają też prawo do ulgi na dzieci (która jak wspomnieliśmy powinna znaleźć się w e-PIT od skarbówki). A także do innych, które trzeba wpisać samemu, np. ulgi na darowizny, rehabilitacyjnej czy na założenie ekologicznego ogrzewania.
Uboższy asortyment mają ryczałtowcy i liniowcy. Nie rozliczą się z małżonkiem, nie skorzystają z ulgi na dzieci. Przychód z ryczałtu można pomniejszyć o składki na ubezpieczenia społeczne i połowę składek zdrowotnych, darowizny czy wydatki na ekologiczne ogrzewanie domu. Przedsiębiorcy na liniowym PIT mogą odliczyć składki od dochodu albo zaliczyć do kosztów.

Od 15 lutego osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą znajdą w usłudze Twój e-PIT w e-Urząd Skarbowy wstępnie przygotowane rozliczenia podatkowe za 2023 r. – informuje Ministerstwo Finansów. Zeznanie od fiskusa dostaną zarówno przedsiębiorcy na skali (formularz PIT-36), jak i podatku liniowym (PIT-36L) oraz ryczałcie (PIT-28).

Nowość dla biznesu

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP