Dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Wzrosła ulga na firmową składkę zdrowotną

Przedsiębiorcy na liniowym PIT mogą zaliczyć składkę zdrowotną do kosztów albo odliczyć ją od dochodu.

Aktualizacja: 05.01.2024 11:37 Publikacja: 05.01.2024 03:00

Dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Wzrosła ulga na firmową składkę zdrowotną

Foto: Adobe Stock

Wzrosła ulga na firmowe składki zdrowotne. W myśl obwieszczenia ministra finansów w 2024 r. jej limit to 11 600 zł. W 2023 r. wynosił 10 200 zł.

Ulga na składki zdrowotne obowiązuje od 1 lipca 2022 r. Mogą z niej skorzystać m.in. przedsiębiorcy na liniowym PIT. Ulga jest na składki zapłacone za siebie, a także osoby współpracujące, np. małżonka albo rodzica.

Liniowcy mają dwie możliwości. Pierwsza: zaliczać składki do kosztów uzyskania przychodów. Druga: odliczać od dochodu. Która jest lepsza?

– Pierwsza. Jeśli zaliczymy składkę zdrowotną do kosztów, będziemy mieli niższy dochód. A u przedsiębiorców na liniowym PIT dochód stanowi podstawę wymiaru składki zdrowotnej. Efektem zaliczenia składki do kosztów jest więc nie tylko korzyść podatkowa. Zmniejszamy też wpłatę do ZUS. Jeśli natomiast zastosujemy drugi wariant, czyli odliczenie od dochodu, podstawa wymiaru składki zdrowotnej nie maleje. Mamy więc tylko korzyść podatkową – tłumaczy Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w inFakt.

Czytaj więcej

Zarobisz 1 zł za dużo, dopłacisz nawet 9 tys. zł składki zdrowotnej

U przedsiębiorców na liniowym PIT składka zdrowotna wynosi 4,9 proc. dochodu. – Do jej wyliczenia za dany miesiąc bierzemy dochód za miesiąc poprzedni. Oznacza to, że dochód z grudnia stanowi podstawę składki za styczeń. Odprowadzamy ją do 20 lutego – wyjaśnia Piotr Juszczyk.

Ulga jest tylko na składki zapłacone (nie wystarczy wykazać je w deklaracji). Fiskus potwierdza, że można też odliczyć te, które zostały pokryte z nadpłaty. Kompensata jest bowiem traktowana na równi z zapłatą. Pisaliśmy o tym w „Rz” z 27 września 2023 r.

Z ulgi mogą również skorzystać przedsiębiorcy na ryczałcie. Odliczają połowę składek zdrowotnych (także płaconych za osoby współpracujące) od przychodu.

Problemy pojawiają się przy zmianie formy rozliczeń. Przedsiębiorca, który zmienia zasady opodatkowania (przechodzi z liniówki na ryczałt albo odwrotnie), nie może odliczyć składki zapłaconej w styczniu za grudzień. Ulga jest bowiem tylko na składki za okres, w którym byliśmy na tej samej formie rozliczeń co w momencie ich zapłaty. Więcej pisaliśmy o tym w „Rzeczpospolitej” z 2 stycznia 2023 r.

Przedsiębiorcy, którzy zmienili zasady opodatkowania, nie odliczą też składki zdrowotnej dopłacanej w rocznym rozliczeniu („Rz” z 13 marca i 14 lipca 2023 r.). – Dopłaconą składkę może tylko odliczyć liniowiec bądź ryczałtowiec, który kontynuuje zasady rozliczenia z ubiegłego roku – mówi Piotr Juszczyk.

Część przedsiębiorców może jeszcze rozliczać się w formie karty podatkowej. Oni odpisują od podatku 19 proc. składki zdrowotnej.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność