IP box w CIT: czasami korzyść trzeba obciąć

Nie zawsze cały dochód ze sprzedaży produktów, w skład których wchodzi ten chroniony patentem, musi być objęty ulgą.

Publikacja: 16.08.2023 07:20

IP box w CIT: czasami korzyść trzeba obciąć

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z jednego z najnowszych wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA). Dotyczył on zasad rozliczenia podatku od dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tzw. IP box w CIT.

Taki patent na ulgę...

Sprawa dotyczyła lokalnego lidera zaawansowanych rozwiązań transferu ciepła. We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że zajmuje się projektowaniem, inżynierią i produkcją wymienników ciepła ze stali nierdzewnej, miedzi i tytanu. Dodała, że od kilku lat inwestuje w działalność badawczo-rozwojową (B+R). A żeby zabezpieczyć jej wybrane rezultaty, występuje o objęcie ich ochroną patentową, ewentualnie prawem ochronnym na wzór użytkowy czy prawem z rejestracji wzoru przemysłowego.

Czytaj więcej

Programista nie musi być odkrywcą, żeby korzystać z IP Box

Z wniosku wynikało, że w rezultacie prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej opracowuje rozwiązania chronione patentami, wzorami przemysłowymi czy użytkowymi. Czerpie więc dochody z wytworzonych w działalności B+R patentów, wzorów przemysłowych i użytkowych, bo są uwzględniane w cenie wytwarzanych i sprzedawanych produktów IP. I właśnie na tym tle pojawiła się wątpliwość podatkowa. Konkretnie, czy dochód z kwalifikowanego IP z art. 24d ust. 7 pkt 3 ustawy o CIT stanowi do- chód w pełnej wartości ceny netto sprzedawanych produktów IP.

Fiskus takiej wykładni nie potwierdził. W jego ocenie nie można uznać, że cały dochód ze sprzedaży produktów spółka będzie mogła opodatkować stawką 5 proc. na podstawie art. 24d ust. 1 ustawy o CIT. Stwierdził, że firma może preferencją objąć wyłącznie dochód z kwalifikowanego IP, który jest uwzględniony w cenie sprzedaży produktu lub usługi. Inne należności niebędące dochodami z kwalifikowanego IP nie mogą bowiem korzystać z opodatkowania stawką 5 proc.

Spółka upierała się jednak przy swojej kalkulacji na potrzeby rozliczenia CIT. Podkreślała, że między sprzedażą produktów IP a patentami czy wzorami istnieje nierozerwalny związek. Bez nich większość produktów nie posiadałaby obecnej wartości rynkowej. I ten nierozerwalny związek zdaniem podatniczki daje jej prawo do ujęcia całości dochodu z tych produktów IP w Innovation Box.

To nie przekonało jednak Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Także jego zdaniem dochodem kwalifikowanym z prawa własności intelektualnej nie jest dochód ze sprzedaży całej grupy produktów, w skład której wchodzi ten objęty patentem, wzorem użytkowym czy przemysłowym. Jest to wyłącznie dochód ze sprzedaży tego produktu objętego patentem, wzorem użytkowym czy przemysłowym.

Argument o praktycznych trudności związanych z ustaleniem wymiernego wpływu praw własności intelektualnej na sprzedaż produktów IP sąd uznał za bez znaczenia dla dokonanej wykładni prawa. Dochód z kwalifikowanego IP zawarty w cenie danego produktu lub usługi powinien być ustalany w oparciu o zasadę ceny rynkowej. Ponadto, jak zauważył WSA w oficjalnych objaśnieniach dotyczących ulgi IP Box, resort finansów wskazał m.in., że obliczając wysokość dochodu z kwalifikowanego IP, który w dalszej kolejności zostanie przemnożony przez wskaźnik nexus w celu obliczenia końcowe- go dochodu podlegającego 5-proc. stawce podatku, niezbędne jest określenie związanych z nim przychodów oraz kosztów. Dochodem z kwalifikowanego IP jest zatem nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą z kwalifikowanego IP.

Ostatecznie rację fiskusowi przyznał też NSA. Zauważył, że ustawodawca odróżnia sprzedaż produktu, w którym wykorzystano sporne prawa, od sprzedaży ich samych czy też licencji na nie. W konsekwencji nie można stawiać między tymi sytuacjami znaku równości.

NSA zgodził się co prawda, że ustawodawca nie zastosował ograniczeń dla tej części ceny, która będzie wynikała z tych praw. I może się zdarzyć, to będzie 100 proc., np. dla gier komputerowych, w których w zasadzie nie ma innych kosztów poza prawem autorskim.

...nie zawsze przejdzie

Jak jednak zauważyła sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, w spornej sprawie te prawa własności intelektualnej są tylko jednym z czynników wpływających na cenę. Chodzi o produkt, który wymaga też innych kosztów związanych z produkcją, np. materiałowych. Sporne prawo ma być uwzględnione w cenie produktu. A skoro tak, to żeby je rozliczyć w 100 proc., trzeba wykazać, że jest jedyną wartością, która ma wpływ na cenę produktu. Wyrok jest prawomocny.

Tak wynika z jednego z najnowszych wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA). Dotyczył on zasad rozliczenia podatku od dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tzw. IP box w CIT.

Taki patent na ulgę...

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
PiS zaostrza przepisy - dożywocie i kary dla 14-latków. Kontrowersji jest więcej
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Prawo karne
Porzucił w lesie kota z cewnikiem i wenflonem. Jest wyrok
Prawo drogowe
Nowe fakty ws. wypadku na A1. Będą zarzuty dla kierowcy BMW
Prawo drogowe
Egzaminacyjna turystyka ma się dobrze. Gdzie najłatwiej zdać na prawo jazdy
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Konsumenci
Wyłom czy eksces Sądu Najwyższego? Korzystny dla banku wyrok ws. frankowej