Fiskus rozumie potrzeby kobiet zajmujących się modelingiem. Przyznaje, że w tej profesji niezbędny jest elegancki wygląd. I potwierdza, że wydatki na jego pielęgnację można rozliczyć w podatkowych kosztach.

O interpretację wystąpiła prowadząca własny biznes modelka. Profil jej firmy to działalność artystyczna, fotograficzna, kompleksowe przygotowanie i realizacja filmów wideo oraz sesji zdjęciowych. Rozlicza się ze skarbówką na podstawie ustawy o PIT, wybrała stawkę liniową.

Modelka występuje w filmach, uczestniczy też w sesjach fotograficznych. Zobowiązują ją do tego zawarte z kontrahentami umowy. Aby dobrze przygotować się do wykonywania firmowych obowiązków musi sporo inwestować w swój wygląd. Kupuje ładne ubrania, obuwie, do charakteryzacji potrzebuje też kosmetyków. Podkreśla, że są to rzeczy wykorzystywane podczas kręcenia filmów i robienia zdjęć. Dlatego należy uznać, że wydatki mają związek z prowadzoną przez nią działalnością. I można je zaliczyć do podatkowych kosztów.

Czytaj więcej

Zegarek prawnika w kosztach podatkowych jego kancelarii? To możliwe - interpretacja

Fiskus nie miał nic przeciwko. Przywołał ogólną definicję kosztów, z której wynika, że można do nich zaliczyć wydatki związane z przychodem, także pośrednio. I potwierdził, że ten warunek jest w opisanej sprawie spełniony. Dzięki zakupom odzieży, obuwia i kosmetyków modelka może bowiem dobrze przygotować się do występów w filmach i uczestnictwa w sesjach fotograficznych. Wydatki mają więc związek z prowadzoną działalnością i osiąganym przychodem – przyznali urzędnicy. Wykazali się też dobrą znajomością branży, podkreślając, że w profesji modelki pielęgnacja wyglądu jest nie tylko istotna, ale wręcz niezbędna.

Skarbówka przypomniała też o katalogu wydatków, które są z kosztów wyłączone. Wymienia je art. 23 ust. 1 ustawy o PIT. Znajdują się w nim m.in. wydatki na reprezentację. Chodzi o stworzenie korzystnego wizerunku przedsiębiorcy, dbanie o dobry obraz jego firmy, wykreowanie pozytywnych relacji z kontrahentami.

Czy zakupy obuwia, ubrań i kosmetyków wykorzystywanych do modelingu to wydatki na reprezentację? Fiskus stwierdził, że nie.

Reasumując, modelka może rozliczyć zakupy w podatkowych kosztach – uznał Szef Krajowej Administracji Skarbowej. I zmienił wcześniejszą interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Co ciekawe, także w niej potwierdzono, że wydatki są kosztem, jednak z trochę innym uzasadnieniem.

Numer interpretacji zmieniającej: DOP3.8222.833.2020.HTCE