Do kiedy zapłacić podatek za grudzień, w jakim terminie złożyć zeznanie PIT-28, czy w ogóle je składać, jeśli przechodzę na skalę, czy zmiana opodatkowania za 2022 r. powoduje też zmianę w 2023 r.? Takie pytania zadają przedsiębiorcy na ryczałcie.
– Ryczałtowcy są mocno zdezorientowani, Polski Ład pozmieniał im bowiem terminy rozliczeń. Dał im też nowe możliwości. Oprócz tego, że mają prawo zmienić podatek w 2023 r., mogą też wyjątkowo zmienić formę rozliczeń za 2022 r. – mówi Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA.
Za jeden miesiąc szybciej niż za cały rok
Zacznijmy od podatku za grudzień (bądź ostatni kwartał). Generalnie ryczałtowcy mają go, zgodnie z Polskim Ładem, płacić do 20 stycznia. Ale w tym roku jest wyjątek. Otóż podatek za grudzień/ostatni kwartał 2022 r. płacimy do 28 lutego.
Natomiast podatek roczny (jeśli z zeznania wychodzi, że mamy dopłatę) odprowadzamy do końca kwietnia (w tym roku termin przesuwa się na 2 maja). Wtedy też musimy złożyć deklarację PIT-28.
– W poprzednich latach ryczałt za grudzień/ostatni kwartał płaciło się w terminie składania zeznania rocznego. Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że teraz tak nie jest, ostatni miesięczny/kwartalny podatek trzeba odprowadzić szybciej – podkreśla Grzegorz Gębka.
Czy można go uniknąć? Tak, jeśli zmienimy formę rozliczeń. Przedsiębiorcy, którzy w 2022 r. byli na ryczałcie, mogą bowiem zmienić zasady opodatkowania i rozliczyć zeszły rok według skali.
Czytaj więcej
Do 20 lutego firma decyduje o podatku na nowy rok. Do 2 maja może zmienić rozliczenia za stary.
Jeśli przedsiębiorca na ryczałcie opodatkuje 2022 r. według skali, nie ma obowiązku wpłaty zryczałtowanego podatku za grudzień/czwarty kwartał – potwierdza Ministerstwo Finansów.
Ale uwaga – tej ostatniej wpłaty unikniemy tylko wtedy, gdy zawiadomimy fiskusa o zmianie formy rozliczeń do końca lutego. Przedsiębiorca musi więc szybko się zdecydować. Nie może czekać do 2 maja (czyli do ostatniego dnia na zmianę formy opodatkowania za 2022 r.).
– Jeśli przedsiębiorca nie zdąży do końca lutego przeanalizować swoich rozliczeń i nie poinformuje fiskusa o zmianie podatku, powinien zapłacić ostatni ryczałt. Jest ryzyko, że jak tego nie zrobi, fiskus naliczy mu odsetki za zwłokę. Nawet jeśli ostatecznie zmieni formę rozliczeń i będzie miał do odzyskania nadpłatę – tłumaczy Grzegorz Gębka.
Nie spiesz się z zeznaniem PIT-28
Informację o zmianie zasad opodatkowania przekazujemy w zeznaniu rocznym. Jeśli ryczałtowiec postanowił przejść w 2022 r. na skalę, składa PIT-36. I tu kolejna ważna rzecz – nie może wcześniej złożyć PIT-28. Jeśli to zrobi, straci prawo do zmiany formy rozliczeń.
Następna kwestia do zapamiętania – przejście z ryczałtu na skalę w zeznaniu za 2022 r. nie oznacza, że zmieniamy też formę opodatkowania na 2023 r. Nadal jesteśmy na ryczałcie. Jeśli chcemy rozliczać się w 2023 r. według skali, musimy osobno poinformować o tym skarbówkę.
Kiedy to zrobić? Generalnie decyzję podejmujemy po uzyskaniu pierwszego przychodu, do 20. dnia następnego miesiąca. Dla zdecydowanej większości przedsiębiorców będzie to 20 lutego.
Prawa i obowiązki
Najem prywatny: wybór tylko za 2022 r.
Możliwość przejścia z ryczałtu na skalę w zeznaniu za 2022 r. mają nie tylko przedsiębiorcy, ale także osoby zarabiające na wynajmie prywatnym (czyli takim, który nie jest działalnością gospodarczą). Wystarczy, że złożą za zeszły rok PIT-36 (ostatni dzień na przesłanie zeznania to 2 maja).
Wynajmujący także muszą jednak pamiętać, że jeśli najpierw wyślą deklarację PIT-28 z przychodami z najmu opodatkowanymi ryczałtem, to później nie będzie możliwości zmiany rozliczeń na skalę.
W 2023 r. wyboru już nie ma. Jedyną formą opodatkowania najmu prywatnego jest ryczałt. Muszą go płacić także ci, którzy w zeszłym roku byli na skali.
Czy o zmianie formy rozliczeń powinni informować fiskusa? Nie. Potwierdza to Krajowa Informacja Skarbowa.
Jak czytamy w jej wyjaśnieniach: „od 2023 r. przychody z najmu prywatnego opodatkowane są wyłącznie w formie ryczałtu, zatem nie ma obowiązku składania oświadczeń o wyborze tej formy opodatkowania”.