Wynajem w przyszłym roku nadal możemy rozliczać w firmie. Nie będzie już jednak głównej podatkowej korzyści, czyli amortyzacji (teraz jest jeszcze dopuszczalna dla mieszkań nabytych przed 2022 r.). Przedsiębiorcy zastanawiają się więc nad przejściem na najem prywatny (który w 2023 r. będzie na obowiązkowym ryczałcie). Czy można wycofać mieszkania z firmy i rozliczać je prywatnie? Tak, fiskus się zgadza.

O interpretację wystąpił mężczyzna, który teraz wynajem mieszkań rozlicza w biznesie. Lokale są środkami trwałymi. Dochody z ich wynajmu są opodatkowane stawką liniową PIT.

Czytaj więcej

Najem: skarbówka może wziąć podatek od opłat za media

W 2023 r. mężczyzna chce wycofać lokale z działalności gospodarczej. Zamierza wynajmować je prywatnie, czyli jako osoba fizyczna, a nie przedsiębiorca. Podkreśla, że czynność polegająca na wycofaniu nieruchomości z działalności gospodarczej i przekazaniu ich na potrzeby osobiste nie powoduje skutków w PIT. Następuje bowiem wyłącznie przesunięcie rzeczy z majątku firmowego do prywatnego (lecz nadal są własnością tej samej osoby).

Po wycofaniu mieszkań z firmy mężczyzna chce je rozliczać ryczałtem. Czy jest to możliwe?

Fiskus przypomniał, że najem i dzierżawa nieruchomości zaliczane są do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT. Chyba że zostały wprowadzone do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej. Wtedy są rozliczane zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Zasadą jest zatem kwalifikowanie przychodów do źródła „najem i dzierżawa”, a wyjątkiem opodatkowanie ich w firmie.

Skarbówka podkreśliła też, że nie ma podstaw, aby kwalifikować do działalności gospodarczej czynności, które mieszczą się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem. Fiskus przypomniał uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 maja 2021 r. (sygn. II FPS 1/21) mówiącą, że to podatnik decyduje, czy powiązać określone składniki swojego mienia z wykonywaniem działalności, czy też zachować je w zarządzie majątkiem niezwiązanym z biznesem i oddać w najem.

Jak to się ma do opisanej sytuacji? Skoro mężczyzna wycofa lokale z firmy do majątku prywatnego i będzie je wynajmował, powinien zakwalifikować przychody do źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT (najmu prywatnego). Od 2023 r. będą opodatkowane ryczałtem.

Numer interpretacji: 0115-KDIT3. 4011.707.2022.1.DP