Dzięki agregatowi można wykonywać usługi nawet wtedy, gdy elektrownia wyłączy prąd. Ten argument przekonał skarbówkę, która zgodziła się na rozliczenie w firmowych kosztach wydatków na zakup tego urządzenia.

O interpretację wystąpił przedsiębiorca, który jest informatykiem. Działalność ma zarejestrowaną w mieszkaniu. Większość usług wykonuje właśnie w nim. Ponieważ działa cały czas na komputerze, musi mieć zapewnione nieprzerwane dostawy energii elektrycznej do mieszkania. Jak pisze we wniosku o interpretację, w przeszłości już się tak zdarzało, że nie było prądu przez dłuższy czas i musiał jechać do rodziny (jak mieli prąd) i działać u niej.

Żeby zapobiec takim sytuacjom, zamierza kupić agregat prądotwórczy. Ma kosztować około 3–4 tys. zł.

Informatyk podkreślał we wniosku o interpretację, że agregat będzie wykorzystywany tylko w działalności gospodarczej. Konkretnie do zasilania urządzeń niezbędnych w jego firmie.

Czy wydatki na agregat i paliwo do niego można rozliczyć w podatkowych kosztach? – zapytał przedsiębiorca. Sam twierdzi, że tak. Podkreśla, że dzięki agregatowi będzie mógł pracować wtedy, gdy elektrownia nie dostarczy prądu.

Czytaj więcej

Skarbówka nie zarobi na rozliczeniach za prąd

Co na to fiskus?

W wydanej interpretacji przypomniał, że podatkowym kosztem może być każdy związany z działalnością gospodarczą wydatek (za wyjątkiem wymienionych w tzw. katalogu negatywnym), którego celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Przyznał, że o tym co jest celowe i potrzebne w biznesie decyduje sam przedsiębiorca. Skarbówka podkreśliła jednak, że przy kwalifikowaniu wydatków do kosztów każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny pod kątem związku z przychodami i racjonalności działania.

Jak to się ma do zakupu agregatu?

– Wydatek spełnia wymagane warunki, można więc zaliczyć go do podatkowych kosztów – przyznała skarbówka.

Ponieważ wartość urządzenia nie przekracza 10 tys. zł, nie trzeba go amortyzować. Koszt wykażemy w miesiącu oddania maszyny do używania.

Przedsiębiorca może też rozliczyć wydatki na paliwo do agregatu. Są podatkowym kosztem w miesiącu, w którym zostaną poniesione.

Numer interpretacji: 0114-KDIP3-2.4011.483.2022.3.MG