O wprowadzeniu takiej możliwości poinformowaliśmy, jako pierwsi na łamach rp.pl. - Po rozmowach z doradcami podatkowymi oraz organizacjami księgowych i biur rachunkowych, udało się wypracować rozsądny kompromis, który pozwoli przedsiębiorcom ponownie wybrać formę opodatkowania - ujawnił w programie "Rzecz o polityce" Artur Soboń, wiceminister finansów.
Czytaj więcej
W środowym programie Rzecz o Polityce "Rzeczpospolitej" wiceminister finansów, Artur Soboń, potwierdził, że będzie możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania.
Przedsiębiorcy na podatku liniowym będą mogli się na to zdecydować ex post, czyli po zakończeniu roku podatkowego. Natomiast ryczałtowcy po zakończeniu roku lub w trakcie roku podatkowego, do 22 sierpnia 2022 r. W tym drugim przypadku będą płacić PIT na zasadach ogólnych za pół roku podatkowego.
Podczas konferencji, podsumowującej konsultacje społeczne w sprawie zmian podatkowych w Polskim Ładzie, padła też zapowiedź ujednolicenia terminu rozliczenia rocznego dla wszystkich przedsiębiorców, będzie to 30 kwietnia.
Zmian ma być więcej. Projekt przewiduje m.in. możliwość dzielenia od 1 stycznia 2023 r. kwoty wolnej w zaliczkach pomiędzy maksymalnie trzech płatników, wprowadzenie jednolitego oświadczenia PIT-2 czy wyłączenie odpowiedzialności księgowych.
Resort finansów zrezygnował natomiast ze zmian w PIT-0 dla seniorów. - W tym zakresie uwzględniliśmy postulaty strony społecznej, która chciała by z ulgi mogli korzystać nie tylko ci, którzy nigdy nie pobierali emerytury, ale również ci, którzy zrezygnowali z jej pobierania - czytamy w komunikacie MF.
Pozostanie również ulga na zabytki. Z tym, że będzie ona obowiązywała wyłącznie na remonty, ale już nie na zakup. Dojdzie też warunek formalny – z ulgi korzystać będzie można po zatwierdzeniu remontu przez konserwatora zabytków.
Na wniosek księgowych przesunięto na 1 stycznia 2023 r. możliwość korzystania z kwoty wolnej przy zaliczkach u maksymalnie trzech płatników. Również na wniosek księgowych i biur rachunkowych zrezygnowano z części obowiązków płatników. Między innymi wykreślono obowiązek wystąpienia w terminie do 15 czerwca 2022 r. do podatników o aktualizację PIT czy informowania podatnika przed pierwszą wypłatą o możliwości złożenia oświadczeń i wniosków mających wpływ na obliczenie zaliczki. Co więcej, oświadczenia i wnioski mające wpływ na obliczenie zaliczki będą w jednym wzorze formularza PIT-2.
- Przed nami uzgodnienia międzyresortowe przed Stałym Komitetem Rady Ministrów. Jeśli uda się skierować ten projekt na posiedzenie RM, zależy nam, aby w ostatnim kwietniowym terminie Sejmu rozpocząć prace parlamentarne i rozmowy w komisjach - powiedział Artur Soboń.
W marcu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział obniżenie stawki PIT dla osób rozliczających się według skali podatkowej z 17 do 12 procent. Jak pisaliśmy w tym tygodniu w "Rzeczpospolitej", po obniżce PIT do 12 proc. dla wielu przedsiębiorców korzystniejsza będzie skala podatkowa niż ryczałt.
Czytaj więcej
W czwartek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział obniżenie stawki PIT dla osób rozliczających się według skali podatkowej z 17 do 12 procent (chodzi m.in. o emerytów czy osoby pracujące na etacie).