Podatek u źródła – nowe zasady po długo wyczekiwanych zmianach

Polski Ład ograniczył stosowanie mechanizmu „pay and refund” wyłącznie do płatności pasywnych na rzecz zagranicznych podmiotów powiązanych.

Publikacja: 03.04.2022 02:00

Podatek u źródła – nowe zasady po długo wyczekiwanych zmianach

Foto: Adobe Stock

W 2019 r. doszło do pierwszej obszernej nowelizacji przepisów dotyczących poboru podatku u źródła. To właśnie na jej mocy mechanizm pozwalający płatnikom stosować zwolnienia lub niższe stawki podatku u źródła już w momencie dokonywania płatności (relief at source) został zastąpiony mechanizmem, zgodnie z którym w momencie dokonywania płatności płatnik obowiązany jest pobrać podatek w pełnej wysokości, a dopiero później może wnioskować o jego zwrot (pay and refund). Minister finansów wydał wiele rozporządzeń wyłączających i ograniczających pełne stosowanie nowego mechanizmu – z każdym kolejnym podatnicy i płatnicy utwierdzali się w przekonaniu, że przepisy z 2019 r. nigdy nie zaczną obowiązywać w pierwotnie przedstawionym im kształcie. Potwierdziło się to wraz z publikacją projektu ustawy wprowadzającej „Polski Ład”, który ponownie zmienił zasady dotyczące poboru podatku u źródła. Jakie mechanizmy obowiązują w ustawie o CIT od 1 stycznia 2022 r.? Czy wprowadzone zmiany można ocenić jako korzystne?

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Edukacja
Matura 2024: język polski - poziom podstawowy. Odpowiedzi eksperta
Sądy i trybunały
Trybunał niemocy. Zabezpieczenia TK nie zablokują zmian w sądach
Sądy i trybunały
Piebiak: Szmydt marzył o robieniu biznesu na Wschodzie, mógł być szpiegiem
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Konsumenci
Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty