Rząd chce wskrzesić zlikwidowaną przez Polski Ład ulgę na składki zdrowotne. Z przedstawionego w czwartek projektu nowelizacji podatkowych ustaw wynika, że od 1 lipca część przedsiębiorców znowu będzie mogła je odliczać. Odpiszą też składki zapłacone w pierwszej połowie roku.

Ulga ma wyglądać inaczej niż obowiązujące w ubiegłym roku odliczenie od podatku. Skorzystają z niej tylko przedsiębiorcy na liniowym PIT, ryczałcie oraz karcie podatkowej. Pierwsi (jest ich ok. 700 tys.) odliczą składkę zdrowotną od dochodu albo zaliczą do podatkowych kosztów. W ten sposób rozliczą też składki za osoby współpracujące (to najczęściej najbliższa rodzina). Roczny limit to 8,7 tys. zł (ta kwota ma być waloryzowana).

Czytaj więcej

Tarcza antyputinowska zwiększa liczbę płacących ZUS

Przedsiębiorcy na ryczałcie (w tej formie rozlicza się ok. 600 tys. osób) odliczą od przychodu połowę składki. Także płaconej za osoby współpracujące. Kartowicze (jest ich 100 tys.) obniżą podatek o 19 proc. składki.

Nowela ma wejść w życie 1 lipca. Od tego dnia można odliczać składki. Czy także te, które zapłaciliśmy w pierwszej połowie roku?

– Nowelizacja daje możliwość odliczenia składek zdrowotnych „zapłaconych w roku podatkowym”. Oznacza to, że przedsiębiorca może odpisać także składki odprowadzone przed 1 lipca – mówi Michał Kowalski, adwokat i doradca podatkowy w kancelarii KNDP.

Kiedy to zrobić? Czy już przy rozliczaniu miesięcznych zaliczek, czy dopiero w zeznaniu rocznym?

– Nowela nie zmienia podstawowych zasad obliczania zaliczki na PIT przez przedsiębiorców. Jej wysokość to różnica między podatkiem od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za poprzednie miesiące. Skoro od 1 lipca zostanie wprowadzona ulga, to przedsiębiorca, kalkulując wysokość zaliczek na PIT płatnych od lipca, będzie mógł uwzględnić składki zdrowotne zapłacone od początku roku. Można je odliczyć od dochodu już przy wyliczaniu zaliczki na PIT za czerwiec, którą płacimy do 20 lipca – przekonuje Michał Kowalski.

Podobnie będzie na ryczałcie.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

– Przedsiębiorca odliczy 50 proc. zapłaconych od początku roku składek od przychodu. Może to zrobić już w lipcu, przy obliczaniu ryczałtu za czerwiec. Nie musi czekać do końca roku – tłumaczy Michał Kowalski. Dodaje, że kartowicz też będzie mógł odpisać składki zapłacone od początku roku już w lipcu.

Ulgi nie dostaną przedsiębiorcy na skali, ale będą mieli niższą stawkę PIT w pierwszym progu – 12 proc.

Etap legislacyjny: konsultacje społeczne