Oddelegowanie pracowników z podatkiem u źródła czy bez

Zdaniem fiskusa oddelegowanie personelu może być podobne do usług doradczych, zarządzania oraz rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu. Dlatego od wypłat za nabycie takich świadczeń należy zapłacić zryczałtowany podatek.

Publikacja: 30.01.2022 02:00

Oddelegowanie pracowników z podatkiem u źródła czy bez

Foto: Adobe Stock

Przepisy dotyczące delegowania pracowników nastręczają pracodawcom wielu problemów nie tylko ze względu na przepisy dyrektywy Unii Europejskiej, prawa pracy, rozliczeń zasad wynagradzania pracowników delegowanych czy okresu oddelegowania pracowników, ale także w kwestii konieczności poboru podatku u źródła (WHT).

Podatkiem tym są objęte m.in. wynagrodzenia za usługi niematerialne zapłacone przedsiębiorstwom zagranicznym (nierezydentom w rozumieniu ustawy o CIT). Do tej kategorii zalicza się w szczególności usługi doradcze, usługi zarządzania i kontroli, usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu oraz świadczenia o podobnym charakterze (art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT). Sfomułowanie „świadczenia o podobnym charakterze" wskazuje, że katalog ma charakter otwarty. Z tego względu od kilku lat toczy się dyskusja z organami podatkowymi, czy katalog ten może obejmować usługę oddelegowania pracowników.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO